Zájemci letos o bitvu u Slavkova nepřijdou, vojáci se střetnou online

  12:48
Jezdectvo, pěchota, ale i dělostřelci se místo na slavkovském bojišti letos střetnou online. Zájemci si výročí bitvy tří císařů kvůli protipandemickým opatřením připomenou hlavně prostřednictvím svých obrazovek.

Na poli u Tvarožné nedaleko Slavkova proběhla rekonstrukce bitvy tří císařů k jejímu 213. výročí. (1. prosince 2018) | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

Organizátoři lákají na živé přenosy bitev, rozhovory s historiky a inscenované spoty.

„Rozhodli jsme se využít prostor, který bychom jinak neměli, a víc se věnovat historickým faktům,“ zdůvodňuje Veronika Slámová, mluvčí Slavkova u Brna.

Přenos ze slavkovského zámku začne v pět hodin večer setkáním rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra, při němž se oba připraví na bitvu.

Diváci nahlédnou do vojenského tábora a polní kuchyně, virtuálním programem je provede herec Václav Vydra coby pobočník francouzského císaře Napoleona Bonaparta.

Samotná bitva pak vypukne zítra. V ranním programu na vrchu Žuráň zůstává ceremoniál Vítání slavkovského slunce, jemuž Napoleon později přisoudil vojenské štěstí. Naopak pochod k Mohyle míru k uctění památky obětí válek pořadatelé zrušili.

„Nedá se říct, že covid Napoleona porazil. Naopak, organizátoři a členové historických spolků bojují všemi virtuálními zbraněmi, které mají k dispozici, aby se na výročí nezapomnělo,“ zdůrazňuje jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL).

Sám Bonaparte tentokrát do Slavkova nepřijede. Jeho představitel, herec Mark Schneider, vojsko alespoň pozdraví z Washingtonu. Nedorazí ani uniformovaní bojovníci na pláň u Tvarožné.

„Bohužel jsme museli zrušit patnáct set registrací přihlášených z patnácti zemí světa,“ lituje organizátor rekonstrukce bitvy Miroslav Jandora. Bitvu částečně nahradí výstřely a ukázky boje v podání spolku Acaballado, vysílané na facebookovém profilu Bitva u Slavkova 1805.

Vzpomínku na bitvu u Slavkova, jež patří k těm nejslavnějším na českém území, zakončí modlitba za padlé v zámecké kapli.

Vojska se utkala druhého prosince 1805, Napoleonova francouzská armáda drtivě porazila početnější rusko-rakouské oddíly. Odborníci toto střetnutí dodnes považují za ukázku mistrovské bojové taktiky císaře Bonaparta.

Autor: