Čtyřmiliardová farmacie pomůže s výrobou léků i v oblasti biotechnologií

  10:42
Svou historicky druhou největší investici slavnostně zahájila v pondělí Masarykova univerzita v kampusu v brněnských Bohunicích. Za víc než čtyři miliardy korun tam vyroste budova BioPharma Hub. Do pětipatrového objektu se přestěhuje farmaceutická fakulta a spolu s ní i laboratorní výroba léků.

Strategický projekt univerzity má na národní úrovni přinést zásadní přidanou hodnotu v oblastech vzdělávání, vědy a výzkumu, farmacie, molekulární biologie či dalších biotechnologických oborů. Měl by také pro Brno zajistit nové podnikatelské příležitosti, zejména v odvětví výroby léčiv či vývoje v oblasti biotechnologií. Unikátní koncentrace vzdělávacích a výzkumných kapacit s nejmodernější technologickou konfigurací bude na poměry střední Evropy výjimečná.

„Na začátku BioPharma Hubu byla idea, aby univerzita mohla ze své role přispívat k řešení některých klíčových celospolečenských otázek. Jednou z takových oblastí je téma lidského zdraví, které získalo návratem farmaceutické fakulty pod naše křídla a blízkostí Fakultní nemocnice Brno, úplně nové synergické možnosti, a to nejen pro vzdělávání, zejména to interdisciplinární, ale i pro vědu a výzkum,“ vysvětlil rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš. Právě v jeho hlavě se myšlenka na projekt před pěti lety zrodila.

Součástí budovy se stanou i Preklinické centrum a Centrum molekulární medicíny. Dojde tak k propojení farmakologického a biomedicínského výzkumu, což má přispět ke zvýšení odolnosti české společnosti vůči překvapivým i očekávaným hrozbám. „Díky projektu dokáže univerzita lépe odpovídat na poptávku po vzácnějších léčivech,“ poznamenal premiér Petr Fiala (ODS)

„Věřím, že má projekt velký vliv na město Brno, Jihomoravský kraj i celou republiku. Bude se věnovat především vzdělávání a výzkumu v oblasti farmacie, ale i navazující vzdělávací a vědecké oblasti, které na univerzitě rozvíjíme a pěstujeme. BioPharma Hub posílí strategickou autonomii v oblasti vývoje léčiv,“ řekl Bareš.

V podzemí vzniknou laboratoře, které umožní správnou výrobní praxi v oblasti lékových forem. Díky tomu fakulta vyrobí menší certifikované šarže léků pro spolupracující farmaceutické společnosti. Studenti tak už při studiu získají zkušenost s reálnou výrobou léků. Díky takzvaným čistým prostorách bude možný kompletní vývoj léků od syntézy budoucích aktivních látek až po výrobu klinických šarží.

Nová farmacie za 2,5 miliardy odlehčí krizi s léky, vrhne se i na kosmetiku

Jedním ze základních poslání BioPharma Hubu je také vychovávat odborníky, kteří budou přicházet do firem nebo působit v regulatorních úřadech jako je Státní ústav pro kontrolu léčiv. Právě takový typ odborníků v Česku v současnosti chybí a odpovídá i dlouhodobému strategickému zájmu Evropské unie, pokud si bude chtít v oblasti lékové produkce zachovat ve velké míře soběstačnost.

Vychovají experty do nemocnic či pojišťoven

Díky projektu vzniknou na univerzitě nové studijní programy. „Česko potřebuje navýšit počty absolventů medicíny, ale také farmacie a dalších nelékařských zdravotnických oborů. Právě výstavba BioPharma Hubu umožní vybudovat potřebné špičkové zázemí k tomu, aby bylo možné kvalitně vzdělávat vyšší počty studentů ve strategicky důležitých oborech,“ zmínil ministr školství a bývalý rektor univerzity Mikuláš Bek (STAN).

Novinkou se stane interdisciplinární mezifakultní studijní program Applied Health Economics, který bude vyučován v angličtině předními pedagogy z šesti různých fakult univerzity. „Ten by měl generovat budoucí experty do nemocnic, pojišťoven či regulatorních institucí. Ve střední Evropě takový podobný program neexistuje,“ poznamenal Bareš.

V objektu budou umístěny laboratoře pro domorodé nebo exotické látky, jež mohou způsobit vážné nebo potenciálně smrtelné onemocnění inhalační cestou expozice. Dál uvnitř vzniknou kryobanka, jednotky pro tkáňové kultury a genetické modifikace, experimentální chirurgii nebo neurobehaviorální experimenty či farmakologicko-toxikologická jednotka. Nad třemi podzemními podlažími vyroste pět nadzemních.

Stavba začala fakticky už před několika měsíci. Hotová bude v červnu 2026. Peníze na ni putují z Národního plánu obnovy.

Pondělního slavnostního poklepu základního kamene se zúčastnili premiér Fiala, ministr školství Bek, jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) i brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS). Za univerzitu vystoupil rektor Bareš.

BioPharma Hub je největší investicí univerzity od výstavby bohunického kampusu, na který navazuje. Ten vznikl v době, kdy byl jejím rektorem právě Fiala. „S jeho stavbou jsem spojil velkou část svého profesního života. Na něj navazují další objekty jako Ceitec, simulační centrum. Dohromady se všechno propojuje. To, co vytváříme, je špičkové centrum vzdělanosti a výzkumu,“ prohlásil Fiala.

Autoři: