iDNES.cz

O zbrojařský veletrh je kvůli válce rekordní zájem, firmy museli odmítat

  23:34
To se brněnskému výstavišti dlouho nestalo. U letošního veletrhu obranné techniky IDET, který začíná ve středu, měli organizátoři potenciální vystavovatele i na čekací listině. A všem ani nevyhověli.

V Brně ve středu 29. května začal Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET. | foto: Patrik Uhlíř, MAFRA

„Velký vliv na to určitě má ochota vlád investovat do obranyschopnosti zemí kvůli nešťastné situaci, která se děje na východ od nás,“ poukázal ředitel veletrhu Michalis Busios na více než rok trvající boje Ukrajinců s ruskými okupanty.

Celkem se tak letošního veletrhu zúčastní 551 firem z téměř tří desítek zemí včetně Ukrajiny, jejíž zástupci se zapojí na společném stánku asociací obranného průmyslu Česka a Slovenska.

Z vystavovatelů se v Brně mimo jiné prezentuje americký globální hráč na poli zbrojního průmyslu, a to výrobce stíhaček F-16 a F-35, o jejichž nákupu uvažuje česká vláda. „Lidé si tady přímo vyzkouší trenažér F-35,“ doplnil Busios.

Bezpečnostní veletrh IDET

Co: Mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky. Součástí jsou i dva doprovodné Pyros a ISET, jež se týkají požární techniky a civilní bezpečnosti.

Kdy: Od středy do pátku od 9 do 17 hodin, v pátek do 16 hodin. V sobotu se koná Den bezpečnosti.

Kde: Na brněnském výstavišti.

Za kolik: 350 Kč (na místě).

Zajímavost: Kvůli bezpečnostním pravidlům je věkově omezený vstup na první dva dny, kdy mohou na výstaviště jen starší 16 let.

Vůbec největší zastoupení si nahlásila zbrojařská skupina Czechoslovak Group s kopřivnickou automobilkou Tatra českého miliardáře Michala Strnada. Na stánku návštěvníci spatří třeba samohybné houfnice Morana a Dita nebo obrněná vozidla Pandur, na jejichž výrobu má firma licenci.

„Lidé uvidí i kontrast toho, jak se vyvinuly vojenské technologie za třicet let, kdy jsme IDET pořádali poprvé,“ připomněl Busios začátky v roce 1993, kdy se akce vyčlenila ze strojírenského veletrhu. „Český obranný průmysl nyní generuje osmdesát tisíc pracovních míst,“ vyzdvihl.

V Brně očekávají příjezd delegací z celého světa, například Izraele nebo Argentiny, Česko ale z nejvyšších politických míst nikdo reprezentovat nebude. Ani premiér, ani ministryně obrany nedorazí, stejně tak se omluvil i prezident Petr Pavel, který je ze své funkce vrchním velitelem ozbrojených sil.

Ve středu i ve čtvrtek je veletrh dostupný jen starším šestnácti let. Pořadatelé chtějí všechny návštěvníky nalákat na sobotu, kdy se koná Den bezpečnosti a lidé uvidí mnohé ukázky ve venkovním polygonu, jenž se nachází za pavilonem Z.

Přímo v akci zájemci uvidí nejen vojenskou, ale také hasičskou a policejní techniku. „Pro rodiny s dětmi připravíme šestnáct soutěžních stanovišť, kde si mohou vyzkoušet práci jednotlivých povolání,“ zve šéf jihomoravských hasičů Jiří Pelikán.

Už dnes se mohou návštěvníci těšit na taktickou ukázku provedení léčky, kterou předvede 102. průzkumný prapor sídlící v Prostějově. Půjde o akci proti pohybujícímu se nepříteli a spočívá v překvapivém napadení. Jejím cílem je zmocnit se zajatců, dokumentů, vzorů výzbroje a výstroje, zničení nepřítele i jeho techniky.

Autor:
zpět na článek