iDNES.cz

Zastávka slouží zároveň jako rozhledna, architekt se inspiroval posedem

  10:40
V malé obci na Vyškovsku s necelými sedmi stovkami obyvatel nedávno vyrostla nová turistická atrakce. Autobusová zastávka v Kobeřicích u Brna totiž kromě toho, že chrání cestující před nepříznivým počasím, slouží i jako vyhlídka, z níž lze pozorovat okolní krajinu včetně historického slavkovského bojiště.

Autobusová zastávka v Kobeřicích u Brna se stala turistickou atrakcí. Slouží totiž i jako vyhlídka do okolní krajiny a na slavkovské bojiště. | foto: Atelier Walter

Loni se u příjezdu do obce opravovaly chodníky a instalovalo nové veřejné osvětlení. Na upravené místo nechtěl starosta Roman Hanák dávat obyčejnou dřevěnou „boudu“, a proto oslovil brněnský Atelier Walter.

„Zastávka měla upoutat pozornost, důstojně, ale zajímavě reprezentovat obec. Inspirací pro mě byl posed,“ řekl architekt Jaromír Walter, jehož cílem bylo návštěvníky Kobeřic především příjemně přivítat.

Architekt se zaměřil také na to, aby se lidé cítili bezpečně a pohodlně jak uvnitř, tak i na vyhlídce. Základem stavby je pevná pozinkovaná konstrukce zaručující stabilitu. Obložená je modřínem, který má přirozenou odolnost a důstojně stárne i bez dalších úprav. „Ohlasy občanů jsou vesměs pozitivní, některým byla příjemnější ta stará zastávka. Je to jen o zvyku,“ podotkl Hanák.

Netradiční autobusové zastávky jsou k vidění i jinde. Třeba lidé v Rajhradicích na Brněnsku si čekání na spoj mohou zpříjemnit četbou, dvě zastávky z dílny místního uměleckého kováře Zdeňka Mittnera mají kromě police s knihami a lavičky k sezení také „schránku“ na nedopalky umístěnou nad odpadkovým košem.

VIDEO: Zastávka od kováře má knihovnu i lapač na nedopalky jako v Londýně

„Když jsem byl v Londýně, líbilo se mi, že tam mají tyhle lapače a po zemi se neválí žádné nedopalky,“ vysvětlil Mittner už dříve, kde se inspiroval.

Podle starosty Luboše Přichystala cestující skutečně knížky na zastávce čtou. „Půjčují si je a využívají je při cestování nebo si je vymění za ty, co mají doma,“ okomentoval Přichystal.

K neobvyklým zastávkám patří i známá funkcionalistická čekárna od architekta Oskara Pořísky na Obilním trhu v Brně, která dlouho chátrala a o její obnově se dlouho mluvilo. Kvůli zpackané opravě se její zvelebení nakonec protáhlo a oprava byla hotová v roce 2017. Poříska ji navrhl v roce 1926 jako ani ne třicetiletý. Mezi jeho známé stavby patří i dům Convalaria na nároží České a Veselé ulice či budova Biskupského gymnázia.

Další netradiční místo pro čekání na MHD stojí v Brně na Lesné. Zastávka Loosova připomíná modernistický blob architekta Jana Kaplického, ve kterém měla být v Praze Národní knihovna.

Architektonicky i technicky je zajímavá před třemi lety dokončená zastávka MHD na konečné v Brně-Jundrově. Rozdělena je na tři části, jež fungují nezávisle na sobě a zahrnují i zázemí pro řidiče. Zastávku bude v budoucnu možné využít také k dobíjení elektroautobusů.

Autor:
zpět na článek