Zákazy nestačí, proti parkování v centru Brna poslouží rozměrné květináče

  10:18
Zaparkovat v historickém centru Brna včetně náměstí Svobody je možné jen na vymezených místech. Podle magistrátu však stále více šoférů stojí i tam, kde nemá. S tímto nešvarem bude město na několika místech bojovat osazením květináčů vyrobených ze sklolaminátu.

Na několika místech v širším centru Brna se v dubnu 2024 na pár desítek hodin objevily k překvapení obyvatel i politiků betonové zátarasy proti parkování. Od září by podobné objekty měly stát s posvěcením magistrátu ve třech lokalitách v centru města. | foto: Oldřich Haluza, MF DNES

„Pomocí tohoto pilotního projektu chceme řešit nelegální parkování na náměstí Svobody, Zelném trhu a v ulici Zámečnická,“ uvedl brněnský radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS) s tím, že se na tato tři místa osadí jednačtyřicet květináčů.

Podle magistrátu toto bezohledné chování řidičů ohrožuje bezpečnost, především chodců, zároveň všude stojící automobily esteticky ruší veřejný prostor.

Studie umístění květináčů na Zelném trhu v centru Brna, které mají zabránit nelegálnímu parkování aut na místech, kde nemají.

„Realizaci plánujeme ještě letos,“ podotkl mluvčí magistrátu Filip Poňuchálek s tím, že by květináče do ulic rádi nasadili v září. Náklady dosahují pěti milionů korun, město využije peníze, které získává z poplatků za rezidentní parkování.

Jak to bude přesně vypadat? Na náměstí Svobody budou květináče umístěny poblíž laviček v úseku od provozovny McDonaldu k budově Komerční banky, na Zelném trhu pak v jeho severní části, kde nejsou parkovací místa, ale automobily tu bývají odstavené.

Jeden zákaz nestačil. V Brně na vyšrafovaná místa přidali betonové zátarasy

V ulici Zámečnická pak budou květináče stát de facto po celé délce, aby bylo jasné, že tady není možné legálně parkovat. Výjimkou jsou tři místa určená k zastavení zásobovacích vozů, případně k vyhnutí aut.

Zároveň chce město zabránit zneužívání záchytných parkovišť typu P+R pro tuningové srazy. „Při nich jsou ohroženi nejen lidé, ale také ostatní stojící auta. Například parkoviště u Ústředního hřbitova proto plánujeme osadit reklamními nosiči. Ty omezí možnost využívat plochu k nevhodným aktivitám a zároveň budou prezentovat důležité městské projekty,“ sdělil radní Kratochvíl.

10. dubna 2024

Autor: