Z Paříže do Brna začali převážet archiv slavného rodáka Milana Kundery

  16:08
Brno se konečně dočká slíbeného archivu a sbírky spisovatele Milana Kundery a jeho ženy Věry. První část se za pomoci Českého centra v Paříži právě připravuje na převoz do Moravské zemské knihovny v Brně.

Do Brna se přesouvá první část archivu spisovatele Milana Kundery. | foto: archiv Moravské zemské knihovny

Do Brna míří listinný archiv, který obsahuje recenze a jinou korespondenci autora s nakladateli, literární ceny i obsáhlou sbírku fotografií. Mimo jiné je jeho součástí i Jeruzalémská cena, kterou Kundera obdržel v roce 1985 a která se uděluje literátům za boj za svobodu.

Svůj podíl má ve sbírce i tvorba Věry Kunderové. Konkrétně její rozhlasové a televizní pořady z 60. nebo 90. let i osobní deník, který natočil Milan Kundera po jejím návratu z návštěvy Československa sledované tajnou policií.

„Dar knihovny Milana Kundery je nejenom vzkazem českým čtenářům, ale vlastně i komentářem jeho vztahu k Brnu, tedy k jeho rodišti. A Moravská zemská knihovna je institucí, která si zaslouží tento dar spravovat,“ uvedl už dříve ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.

Dovoz zbylé části je plánován na září tohoto roku. Původně měla knihovna dorazit už na podzim roku 2020. Kvůli covidu se ale plánování i převoz protáhly.

Sbírka Milana Kundery poslouží široké veřejnosti i badatelům, kteří budou mít možnost prozkoumat texty z celého světa, a to jak texty samotného Kundery, tak všechny, které za svůj život nashromáždil. Tento archiv pak chtějí dál rozšiřovat.

Roztřídění, zpracování a následná digitalizace materiálů ale zabere nejméně rok, takže si lidé budou muset počkat.

Původně měla Moravská zemská knihovna v plánu sbírky zpřístupnit jen v samostatné studovně, nakonec ale bude mít nadšenci možnost si sbírku naplno vychutnat v nově zbudovaných prostorách Knihovny Milana Kundery, která by se měla otevřít koncem letošního roku.

Autoři: