Moravský Aqualand zachránili v létě Pražané, teď chce investovat miliardu

  14:28
Růst cen energií zvýší náklady na provoz Aqualandu Moravia v řádu desítek milionů korun ročně. Navíc do ekonomiky největšího tuzemského akvaparku zasáhla i protipandemická opatření. Přesto hlavně díky rekordnímu létu neskončil loni v minusu. I proto ředitel areálu Petr Pavlacký „neškrtí“ rozpočet, ale chystá investice za miliardu korun.

Aqualand Moravia v Pasohlávkách představil nový tobogan. Podobný typ lze najít nejblíže na Kanárských ostrovech a velmi podobnou atrakci pak mají v texaském Galvestonu. (červen 2020) | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Zásadní byla dostavba letní části, kterou jsme rozšířili o dětský vodní svět v podobě obrovského hradu, který má další čtyři dětské tobogany,“ rekapituluje Pavlacký.

Právě venkovní přístavba, kterou skončila první etapa rozšiřování za 200 milionů korun, přitáhla v létě do Pasohlávek o pětinu návštěvníků více než v předchozím roce. 

„Letní období lze považovat za velmi úspěšné, pomohlo nám vykrýt ztrátu z jiných měsíců. Neskončili jsme tak v červených číslech, i když jsme nedosáhli na plánovaný hospodářský výsledek,“ shrnuje ředitel s tím, že v konečném součtu loni zábavní park navštívil přibližně stejný počet lidí jako v roce 2020.

Konkrétně přijelo přes 386 tisíc milovníků vodních radovánek, což je zhruba půlka „předcovidových“ počtů. Do Aqualandu se méně často vydávali výletníci ze zahraničí, zato stoupl zájem tuzemských návštěvníků. 

„Při srovnání zájemců ze všech krajů a hlavního města se právě Pražané během letní sezony přesunuli do role těch, kteří k nám zavítali nejvíce, což se stalo poprvé v historii,“ dodává marketingový manažer Tomáš Svoboda.

Dětské atrakce i fotka z jízdy

V době, kdy Aqualand musel mít zavřeno, investoval energii do oprav. Dělníci vyměnili podlahy i vzduchotechniku, jejíž technologie využívají zbytkové teplo.

„Také rok 2022 i léta následující se ponesou ve znamení vylepšování technologií s cílem snížit energetickou náročnost tak, abychom alespoň částečně odvrátili až několikanásobně vyšší ceny energií. Už nyní využíváme zbytkového tepla, kterým navíc nově vytápíme tubusy toboganů v hale atrakcí,“ vysvětluje Pavlacký.

A jaké plány má akvapark pod Pálavou dál? Chce se zase o kus rozšířit, a to rovnou za miliardu. Investice rozmělní na tři roky. „Hlavním přírůstkem bude nový unikátní hotel, ten stávající je během roku často zcela vyprodaný. Z menších investičních akcí je to obnova dětského vnitřního bazénu, která přinese také nové atrakce,“ nastiňuje ředitel s tím, že se zrychlí i odbavení návštěvníků při vstupu tak, aby se netvořily fronty.

Už brzy se má také zprovoznit moderní photopoint ve vnitřní i letní části areálu. Ten umožní udělat snímek z jízdy na toboganech nejen na papíře, ale bude propojený i se sociálními sítěmi.