Nejvíc nehod „pod vlivem“ je na jihu Moravy, alkohol místy může za každou sedmou

  10:34
Dají si skleničku vína nebo pár půllitrů piva a bez zábran sednou za volant, případně podcení zbytkový alkohol v krvi. Největší riziko, že potkáte na silnici takovéto řidiče, hrozí z celé republiky na jižní Moravě.

ilustrační snímek | foto: Městská policie Hořice

Česká kancelář pojistitelů aktualizovala svou unikátní mapu, která ukazuje, v jakých okresech bourají opilí řidiči v největší míře. Vyplývá z ní, že na Břeclavsku je alkohol podepsaný téměř pod každou sedmou nehodou, zatímco v celé republice průměrně dojde „pod vlivem“ pouze ke každé dvacáté. Hned za břeclavským okresem pak v žebříčku následují Znojemsko a Hodonínsko.

Kancelář přitom poukazuje na alarmující fakt, že jde o místní trend, který se nemění. „U nehod s alkoholem je riziko zranění nebo úmrtí téměř dvouapůlnásobné proti ostatním nehodám,“ upozorňuje navíc pojistný matematik Petr Jedlička.

Vnímáte na jižní Moravě větší riziko ohrožení řidiči pod vlivem alkoholu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 19. února 2024. Anketa je uzavřena.

NE.95
ANO.36

Při pohledu na zmíněné statistiky logicky vyskakuje otázka, zda je nelichotivé umístění Jihomoravského kraje způsobeno tím, že se na jeho území nachází tolik vinařství a s nimi spojených sklípků.

„Je pravda, že jižní Morava je vinařskou oblastí, ale to není důvod jezdit na silnici pod vlivem alkoholu,“ říká krajský koordinátor oddělení BESIP spadající pod ministerstvo dopravy Pavel Čížek.

„Předpokládat spojitost s ochutnávkou vína lze u cyklistů, ale u řidičů motorových vozidel a jejich nehod pod vlivem to tak důležité hledisko nebude. Problém je spíše s tolerancí alkoholu ve společnosti obecně a následnou neschopností řidiče vyhodnotit svůj aktuální stav, což je spojené s bagatelizací účinků alkoholu na řízení,“ míní Čížek.

Novela přináší tvrdší tresty

Je přitom prokázáno, že po požití piva, vína či lihovin se zpomaluje reakční čas a zhoršuje se rozlišování zelené barvy, což snižuje schopnost řídit. „Pokusů a výzkumů se dělalo hodně. Lze tedy brát jako fakt, že alkohol řízení zásadně ovlivňuje. Omluvou není ani to, že někteří lidé na sobě jeho účinky nepociťují,“ zdůrazňuje Čížek.

Nejrizikovější okresy Česka

1. Břeclavsko 14,1 %
2. Znojemsko 11,09 %
3. Hodonínsko 11,01 %
...
10. Blanensko 8,93 %

Procenta označují poměr nehod pod vlivem alkoholu z celkového počtu nehod za roky 2021 až 2023.

Největší skokani
2. Brněnsko: z 36. na 17. místo
3. Brno: z 35. na 18. místo

Zdroj: Česká kancelář pojistitelů

Jihomoravští dopravní policisté v minulém roce provedli na 93 tisíc kontrol, při nichž odhalili 748 šoférů, kteří si před jízdou „přihnuli“. Hříšníků tak bylo méně než rok předtím. „Odhalování řidičů pod vlivem návykových látek patří dlouhodobě mezi naše hlavní priority,“ oznamuje policejní mluvčí Petr Vala. Na Břeclavsku, které negativně svítí ve zmíněné mapě, loni policisté načapali 137 řidičů pod vlivem alkoholu.

Od začátku tohoto roku je v platnosti novela silničního zákona, která u vybraných nejzávažnějších přestupků zavádí větší postihy, jako třeba delší zákaz řízení. „V některých případech, zejména u nejrizikovějších přestupků, může být tento zákaz dokonce až tříletý. Jedná se například o odmítnutí podrobení se vyšetření, zda řidič při řízení byl ovlivněn alkoholem nebo jinou návykovou látkou,“ přibližuje Vala.

Novela také jasně odlišuje přestupky vážné od těch bagatelních a zavádí už jen tři sazby trestných bodů v hodnotách 2, 4 a 6. „Jakékoliv snížení počtu nehod s alkoholem ušetří množství lidských tragédií. A pokud se nedaří na řidiče působit preventivně, nutně to má za následek zpřísnění represivní. Každý takový krok měl příznivý dopad, takže i v tomto případě se dá předpokládat zlepšení situace,“ konstatuje Čížek.

Vnímejme alkohol jako riziko, říká adiktolog

Jako vhodnější než vyšší pokuty a tresty vnímá David Věchet z adiktologické ambulance Remedis Brno například zavedení alkoholických zámků v automobilech. V případě, že člověk nadýchá, by pak nemohl nastartovat.

Ocenil by rovněž masivnější vzdělávací preventivní kampaň. „Leccos také můžeme udělat jako občané, respektive společnost, tím, že nebudeme pití alkoholu tolik bagatelizovat a začneme ho vnímat jako rizikový vzorec. Jako vhodné vidím i opatření, aby nebyla možnost kupovat alkohol na benzinkách. Lze přemýšlet i nad vyšším zdaněním,“ nastiňuje možnosti.

Zároveň upozorňuje, že u jedinců se silnou závislostí nemusí výhrůžná opatření přinést potřebný efekt. „Zkušenost říká, že lidé recidivují jak s pitím, tak s řízením pod vlivem. Prostě všechny šaty nesluší všem. Někteří propadávají různými záchrannými sítěmi až na pomyslné dno a právě zde by měla nastupovat restrikce s nabídkou terapie a podobně,“ míní Věchet.

Podcenil jsem zbytkový alkohol, přiznal Pirát Vašíček. Boural ve služebním voze

Problémům s alkoholem za volantem se nevyhnou ani politici. V minulosti v opilosti boural starosta brněnské Slatiny Jiří Ides (SOCDEM), starosta Suchého na Blanensku Pavel Žilka (nez.) přišel kvůli opakovanému přistižení při řízení pod vlivem o funkci.

Loni v prosinci pak vyšlo najevo, že pozitivně dopadla dechová zkouška krajského zastupitele Ivo Vašíčka (Piráti) po nehodě ve služebním autě. „Sám jsem zavolal policii. Vůbec mě nenapadlo, že budu mít pozitivní výsledek na zbytkový alkohol,“ uváděl s tím, že se cítil zcela střízlivý. Nadýchal ale pod jedno promile, což je přestupek. Následně se vzdal funkce krajského předsedy finančního výboru.

Loni v březnu policisté ve Slavkově u Brna dvakrát během jedné noci zastavili šoféra, kterému naměřili více než dvě promile alkoholu. Podruhé ho už odvezli na záchytku (13. 3. 2023):

13. března 2023