VIDEO: Brnem prošel alegorický průvod, požadoval zelenější územní plán

  18:14
Kostýmy veřejné zeleně, masky solárních panelů, dešťové vody nebo Slunce, živá pochodující kapela. To vše bylo vidět v alegorickém protestním průvodu pořádaném v pondělí spolkem Nesehnutí proti novému územnímu plánu Brna.

Pochod směřoval z Mendlova náměstí na výstaviště, kde se návrh nového územního plánu poprvé veřejně projednával.

Členové Nesehnutých s ním nesouhlasí, vytýkají mu například rušení zahrádkářských ploch. Pochodem chtěli dát najevo, že jim záleží na budoucnosti města.

„Myslíme si, že naše nápady na zlepšení jsou opravdu chytré a pomůžou v boji s klimatickou změnou,“ vysvětloval jeden z organizátorů pochodu. Toho se zúčastnilo přibližně 70 lidí, z nichž většina přišla v tematických kostýmech.

Dlouho očekávaný územní plán Brna obsahuje kvůli dřívějším sporům mezi developery a občany například výškové limity pro stavby. Podle kritiků se však dostatečně nevěnuje veřejné zeleni.

„Tento plán může na desítky let dopředu ovlivnit to, jak skvěle se nám může v Brně žít. Možná jste si všimli, jak na nás působí změna klimatu - tedy vlny veder následované lijáky a bleskovými povodněmi. To jsou věci, které nechceme a rádi bychom je změnili,“ doplnil jeden z organizátorů.

Nesehnutí ve své kampani UdrŽITELNÉ Brno přišli se sedmnácti opatřeními nového územního plánu, zástupci města a úřadů však všechny v závěru minulého týdne odmítli. Spolek tak vyzval obyvatele, aby se do 30. června k jeho iniciativě připojili. 

Brno má konečně návrh územního plánu, devět lokalit se zásadně mění

„Pokud návrh územního plánu zůstane beze změn, město promarní jedinečnou šanci usnadnit budování cyklostezek, ochlazovat město pomocí zelených střech a fasád či lépe hospodařit s dešťovou vodou. Mnohé plochy zeleně také ztratí důležitou část své ochrany - třeba alej na třídě Kapitána Jaroše,“ vyjmenovává koordinátorka kampaně Barbora Kosinová.

„Návrhy směřující k ochraně klimatu jsou zcela v souladu s možnostmi, které dává územnímu plánování legislativní rámec,“ podotýká právní konzultant Jan Polášek. „Mnohé strategické dokumenty Brna navíc obsahují požadavky na zohlednění změny klimatu v územním plánu. Pro zapracování návrhů je nyní potřebná zejména politická vůle vedení města.“

Autor: