V akustickém modelu brněnského koncertního sálu budou i figurky diváků

  10:26
V dřevěném modelu, přesně desetkrát menším než originál, budou na brněnském výstavišti testovat akustiku budovaného Janáčkova kulturního centra. Objekt za dva miliony korun o rozměrech 5 x 3,5 metru a třímetrovou výškou ve čtvrtek dorazil do pavilonu A.

„Zmenšenina sálu vznikala od loňského podzimu v Mnichově Hradišti v dílně specializované na akustické modely,“ přiblížila brněnská primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Model je hermeticky utěsněný a při zkouškách se celý napustí dusíkem. „Zvuk se v něm šíří v odpovídajícím poměru vůči měřítku modelu, tedy přesně desetkrát pomaleji než ve vzduchu. Cílem měření je ověřit, že vypočtený tvar sálu a použité materiály zajišťují dokonalou akustiku,“ sdělil náměstek primátorky Tomáš Koláčný (Piráti).

Model uvnitř obsahuje i 1 200 figurek, které mají napodobit posluchače v reálném sále, protože přítomnost diváků mění akustické parametry.

Podle radního pro kulturu Marka Fišera (Piráti) potrvá testování akustiky zhruba tři měsíce, následně město odhalí model veřejnosti.

„Model je naprosto unikátní v českých podmínkách, ale i ve světě. Opravdu garantuje nejlepší možnou akustiku. Dnešní den je pro naši filharmonii obrovský mezník,“ vyzdvihla Marie Kučerová, ředitelka brněnské filharmonie, která v novém koncertním sále najde zázemí.

Janáčkovo kulturní centrum na rohu Besední a Veselé ulice za dvě miliardy korun je pro Brno momentálně nejdůležitější investiční akcí. Výběrové řízení na zhotovitele by mělo začít v listopadu po ukončení všech akustických zkoušek. Stavba by následně měla být zahájena příští rok a skončit o dva roky později. Začátek stavby se ale v minulosti už mnohokrát posunul.

Město za sál zaplatí miliardu korun, o 600 milionů požádalo ministerstvo kultury a 100 milionů by měl dát Jihomoravský kraj.

Přes 300 milionů už v minulosti poskytla společnost Brněnské komunikace, která v místě postavila podzemní garáže. Ty však zatím nejsou přístupné, protože se čeká na stavbu nadzemní části.

Autor: