V Kájově to vře, kvůli sporu o ordinaci pro zubaře se rozhádali zastupitelé

  13:30
Otázku, jestli je na venkově důležitější starosta, nebo zubař, řeší v Kájově na Českokrumlovsku. Obec je kvůli tomu na pokraji rozpadu samosprávy. Jedním z důvodů střetů zastupitelů je stomatolog, s nímž se nově zvolený starosta nedokáže dohodnout.

Do sporu jsou zapojení i samotní obyvatelé Kájova. Obecní úřad jim posílá letáky s protichůdnými vyjádřeními.

Nedávno dostali lidé do rukou jeden, který je podepsaný sedmi zastupiteli. O minulém víkendu zase jiný, kde spor vysvětluje zbývajících osm politiků. Obec s necelými dvěma tisíci obyvateli včetně osad tak žije informačním chaosem.

V prvním letáku si veřejnost přečetla, že současný starosta jedná neúspěšně se stomatologem o místě pro stavbu zdravotnického zařízení. Od roku 2021 zubař občas ordinuje v uvolněném pavilonu areálu školky. Pro stavbu nové ordinace si vybral lokalitu, kde však obec plánuje bydlení. Její současné vedení mu chce nabídnout jiné místo, což doktor údajně odmítá a chce Kájov opustit.

Na jihu Čech hledají lékaře. Když vydrží pět let, mohou dostat 1,5 milionu

„Už víme, proč chce pan doktor odejít. Žádá odstoupení starosty. To je jeho jediná podmínka pro setrvání v zubní ordinaci v obci. Tento přístup je pro nás nepřijatelný,“ píše obyvatelům část zastupitelů.

Dále vysvětlují, že před loňskými volbami měli tehdejší starosta a investor navštívit plánované soukromé polikliniky zpracovatele územního plánu (ÚP) pro Kájov a bez veřejného projednávání změnit šest hektarů pozemků určených pro bytovou výstavbu na plochy občanské vybavenosti.

MF DNES disponuje i druhým letákem, který má údajně tyto informace uvádět na pravou míru. Mezi podepsanými je i bývalý starosta Bohumil Šíp (SNK – Nezávislí). Píše se v něm, že změnu návrhu ÚP v příslušné lokalitě schválili v březnu 2019 všichni zastupitelé. Někteří z nich jsou ale přitom podepsaní i pod současnými výtkami.

Nový územní plán řeší od roku 2012

Podle druhého letáku s hlavičkou Obec Kájov se teď posuzuje, zda by v lokalitě nemohl stát dům s pečovatelskou službou. Samotná klinika má být na ploše 500 čtverečních metrů. V tuto chvíli nemá obec pro její stavbu žádné jiné vhodné pozemky, navíc současná zubní ordinace funguje v prostorách s technickými problémy. Nový územní plán zpracovává obec od roku 2012.

Současný i bývalý starosta si za svými prohlášeními stojí. „Změny v ÚP se musí veřejně projednávat. Navíc projekt kliniky ještě nikdo neviděl, jeho záměr je v kategorii jedna paní povídala. Podporujeme rozvoj zdravotní péče v obci a chceme, aby u nás stomatologická ordinace zůstala,“ uvedl starosta Marian Benčat (SNK Změna pro Kájov).

Zubařů na jihočeském venkově ubývá, lidé za nimi musí do měst

„Změnu ÚP jsme řádně projednali. Stavba kliniky je dlouhodobý záměr, který včas představíme. Na soukromém pozemku. Dalo nám dost práce, abychom si stomatologa udrželi,“ oponuje současný opoziční zastupitel Bohumil Šíp.

MF DNES kontaktovala i stomatologa Martina Žižku, ale jeho vyjádření se zatím získat nepodařilo. Podle jeho asistentek ordinuje v Budějovicích. Do Kájova už nejezdí a má zřejmě dovolenou. V tamní ordinaci působí jiný zubař. Celý spor budou projednávat zastupitelé na nadcházejícím zasedání.

1. listopadu 2022