Ke covidu se na jihu Čech přidala žloutenka, šíří se z bufetu v Budějovicích

  10:36
V Českých Budějovicích se ke covidu-19 přidává ohnisko hepatitidy A, tedy infekční žloutenky. Nemocných je na jihu Čech 26. Deset pacientů je již hospitalizováno v českokrumlovské nemocnici, ta dnes očekává dalších jedenáct nakažených.

Infekční oddělení českobudějovické nemocnice je plné covidových pacientů, lidé se žloutenkou proto převážejí do nemocnice v Krumlově. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Nemoc se rozšířila z kantýny nedaleko českobudějovického vlakového nádraží v Průmyslové ulici. Krajská hygienická stanice nyní trasuje možné nemocné, podobně jako u koronaviru. Výskyt ohniska potvrdila její ředitelka Kvetoslava Kotrbová.

„K nám převezli pacienty z infekčního oddělení českobudějovické nemocnice. Ve čtvrtek jich dorazilo deset, dneska jich čekáme dalších deset a jednoho přivezou z Tábora. Pro těchto 21 pacientů je nyní vyhrazeno 30 lůžek na oddělení interny. Dalších 90 lůžek máme v rezervě na LDN,“ říká ředitel českokrumlovské nemocnice Jindřich Florián s tím, že personálně by bylo obtížné zajistit péči při plnění LDN.

Do Krumlova byli převezeni pacienti s hepatitidou A proto, aby se v krajském městě uvolnila lůžka pro nemocné s covidem-19.

„Komplikovalo nám to situaci ve středu, protože se plnila lůžka na budějovické infekci pacienty s hepatitidou A. Oddělení je však určené pro pacienty s koronavirem, kteří mají speciální režim. Ten je jiný než při péči o nemocné se žloutenkou,“ uvádí Zuzana Roithová, předsedkyně představenstva holdingu Jihočeské nemocnice.

Podle Kvetoslavy Kotrbové hrozí nákaza hepatitidou A lidem, kteří se do kantýny chodili stravovat. Bufet byl přístupný komukoli. Nyní už je zavřený a dezinfikují ho.

„Co se týče nakažených, jde v drtivé většině o zaměstnance Českých drah nebo osoby, pohybující se v blízkém okolí nádraží, jež se v zařízení, které vařilo asi sto obědů denně, stravovaly,“ uvádí dále Kotrbová.

Nemocných je nyní na jihu Čech 26. Z Českobudějovicka jich pochází 21, zbytek je z dalších okresů.

Kvůli poměrně dlouhé inkubační době lze očekávat, že počet pozitivních případů v dalších dnech naroste, některým se totiž nemoc ještě nemusela projevit. Podle Roithové, který vychází z informací hygieniků, může být v příštím týdnu zhruba padesát lidí vyžadujících hospitalizaci kvůli hepatitidě A.

„Jde o takzvanou nemoc špinavých rukou virového původu, inkubační doba je 15 až 50 dní, v průměru 30. Sedm až deset dní před tím, než se nemoc projeví, nakažený virus vylučuje stolicí, aniž by měl příznaky,“ popisuje průběh epidemioložka.

Tři pacienti s hepatitidou A leží i ve strakonické nemocnici.

Autor: