Za vyhození batolete z okna poslal soud matku na 17,5 roku do vězení

  13:20
Krajský soud v Českých Budějovic uložil matce trest 17,5 roku za vraždu jednadvacetiměsíčního syna. Podle obžaloby ho v listopadu 2018 vyhodila ze čtvrtého patra paneláku na českobudějovickém sídlišti Šumava s úmyslem ho zabít a potom sama skočila za ním. Pád z více než dvanáctimetrové výšky na rozdíl od batolete přežila s těžkým zraněním.

Rozsudek není pravomocný. Obžalovaná, která okamžitě zamířila do vazby, se proti rozsudku odvolala. Během líčení uvedla, že ji i dítě mohl vyhodit z okna partner. Dosud byla stíhaná na svobodě.

„Je to učebnicový příklad toho, kdy nepřímé důkazy tvoří dohromady uzavřený okruh,“ uvedl při odůvodnění rozsudku předseda senátu Ondřej Círek.

Státní zástupce Petr Žižka navrhoval pro ženu trest uprostřed základní sazby od 15 do 20 let s tím, že všechny důkazy hovoří proti obžalované. „Jednala pod dlouhodobým stresem a v afektu. Důkazy jsou dostatečné, všechno svědčí proti ní,“ konstatoval v pátek u soudu.

S tím nesouhlasí obhájce ženy Ladislav Dusil. „Neexistuje jediný přímý důkaz. Na okně, ze kterého vyskočili, se nenašly žádné stopy. Na parapetu zůstala plenka,“ popsal Dusil a popřel, že se žena o dítě nestarala.

„Je to pro mě velmi obtížné poslouchat líčení události u soudu, které se snažím v sobě zpracovat. Na událost si nepamatuji. Bolest ze ztráty dítěte je velká. Dospěla jsem k tomu, že nevěřím tomu, že bych něčeho takového byla schopná,“ prohlásila obžalovaná během dopoledního líčení u soudu.

Jednání přihlížel i otec dítěte, který uvedl, že se se smrtí syna nikdy nevyrovná. „Doufám, že něco takového nikdo z vás nezažije,“ řekl.

U soudu dnes vypovídal i Zdeněk Horák, znalec z oboru biomechaniky. Hodnotil, kam dopadla dvě těla.

„Dítě bylo asi šest metrů od paty domu, žena byla blíže,“ popsal a dodal, že podobných případů má za sebou spoustu. „Když matka vyskočí, má většinou dítě v náručí, tohle je neobvyklé. Není to typické,“ poznamenal.

Soud navíc nepravomocně rozhodl o odškodnění za nemajetkovou újmu. Otec dítěte má dostat od obžalované 1,3 milionu korun a rodiče otce po půl milionu.

Tragédie se stala v listopadu 2018 na českobudějovickém sídlišti Šumava. Ani ne dvouletý chlapec nepřežil pád ze čtvrtého patra panelového domu, žena, kterou obžaloba viní, že ho z okna vyhodila, přežila s těžkými zraněními. Podle záchranářů měla štěstí, že dopadla na keře před domem.