„Vyznamenání jsem přijal s hrdostí a pokorou. Beru to jako závazek a dlouhodobé ocenění naší práce,“ svěřil se dlouholetý ředitel Budějovického Budvaru.
Po udělení vyznamenání nijak bouřlivě neoslavoval. „Připili jsme si na to jen v rodinném kruhu a chvíli jsme se zdrželi v Praze,“ zmínil Boček. Atmosféru ve Vladislavském sále na Pražském hradě vnímal jako příjemnou.
„Vlastní ceremonie byla důstojná a odpovídala tradici státního svátku. Je to třeba vnímat tak, že nešlo o oslavu prezidenta,“ vyjádřil se k rozjitřené atmosféře v Praze, kde tisíce lidí oslavovaly státní svátek neoficiálně i na Staroměstském náměstí.
Ocenění i od pivovarníků
Medaile Za zásluhy nepatří letos k jediným oceněním, které Boček přebíral. Od pivovarnické akademie dostal na jaře Výroční cenu za rok 2015. Vyhrál v kategorii pivovarů s výstavem nad 500 tisíc hektolitrů. Budějovický Budvar v loňském roce uvařil více než 1,6 milionu hektolitrů piva, meziročně téměř o deset procent více.
Jiřímu Bočkovi bylo pivo blízké už od mládí. V 15 letech se začal učit na sladovníka, prošel mnoha pozicemi v různých pivovarech po republice. Nakonec se dopracoval z podsládka v Budvaru na jeho ředitele. Původně se mu ale do řídicí funkce vůbec nechtělo, jak přiznal v jednom z rozhovorů pro MF DNES.
„Poprvé mi nabídli funkci ředitele v roce 1990, a to jsem odmítl. Necítil jsem se na to, protože jsem nikdy nic podobného nedělal, byl jsem odborníkem na technologie. Rok poté se to už nedalo odmítnout, ale bylo to velmi těžké. Hodně mi to dalo, profesně a lidsky. Rozhodně toho nelituji,“ přiznal.
Nejvíc si podle svých slov oblíbil na své kariérní cestě v pivovaru pozici technologa. „Nebyl jsem tam zatažen do organizace a řízení pracovního kolektivu. Spolupracoval jsem s výzkumným pracovištěm, jehož práci jsem převáděl do reálného provozu. To mě opravdu bavilo,“ vyprávěl.
Budvar vyváží do 70 zemí
Devětapadesátiletý ředitel Budvaru si nejvíce pochutná na světlém ležáku. Česká piva hodnotí mnohem lépe než ta zahraniční.
„Za hranicemi jsou piva světlejší a nemají tak výraznou chuť. Chybí mi u nich podnět k dalšímu napití. Naše piva jsou zlatavější, mají plnější chuť. Základní poučkou je, že čím jdete dále od rovníku směrem k pólům, tím jsou piva tmavší, plnější chuti a víc chmelená. Je to logické, v teplých krajinách pijí lehká piva, která osvěží. V severských zemích jsou tmavá silná piva s bohatou chutí,“ vysvětlil Boček.
Národní podnik Budějovický Budvar byl založen roku 1895 jako Český akciový pivovar. Do konce roku 1896 činil výstav 51 tisíc hektolitrů piva. Dnes se výstav pohybuje okolo 1,5 milionu hektolitrů a pivovar láme jeden rekord za druhým. Pivo vyváží do 70 zemí světa, kam putuje více než polovina produkce. Budvaru se velmi daří na trzích, jako je Německo, Slovensko, Polsko a Rakousko.