Nový dům se 110 byty má střechu plnou rostlin a zadržuje dešťovou vodu

  13:30
Přinese nejen pohodlné bydlení, ale i zvýšené nároky na obyvatele. V Českých Budějovicích otevřeli první bytový dům postavený v symbióze s přírodou. Charakterizují ho tisíce rostlin na fasádě i v centrálním otevřeném atriu. Rezidence Oskarka na sídlišti Šumava nabízí 110 bytů, relaxační prostor se stromy a keři a parkování v přízemí.

V domě jsou garsonky i byty 4+kk. Všechny už jsou rozprodané, část bude sloužit k pronájmu. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Majitel společnosti PMP investment group Petr Prokop přiznal že, jde vlastně o experiment nejen v jeho životním podnikání, ale i pro obyvatele.

„Budoucí společenství vlastníků domu by mělo vytrvale pečovat o tento majetek. Je to můj první bytový dům, podobné připravuji ještě v Brně a Jihlavě,“ uvedl Prokop, který dosud podnikal v nákladní dopravě a čerpacích stanicích.

Hotový projekt domu i se stavebním povolením koupil v roce 2019 od společnosti architektů Brůha a Krampera, kterou znal. Na pozemku bývala mateřská škola a hřiště vedle Základní školy Oskara Nedbala. V lokalitě, kde stojí, v polovině minulého století fungovalo vojenské cvičiště, od něhož vedly domky pro rodiny důstojníků.

Manažer stavby Petr Mádl zdůraznil, že od přípravy po dokončení pokračovalo všechno podle plánu i díky slušnému jednání s úředníky. Stavební povolení trvalo rok a půl. Dům v podobě dvou osmipatrových věžáků propojených venkovním atriem má byty o velikosti garsonky až čtyř místností s kuchyňským koutem. U všech jsou terasy nebo balkony. Přízemí patří dvěma nebytovým prostorům.

Všechny byty v ceně 80 tisíc korun za čtvereční metr jsou už prodané, polovina z nich se bude pronajímat. „Původně jsem počítal s částkou za metr čtvereční 68 tisíc korun, ale vývoj cen v Budějovicích mě donutil k úpravě,“ vysvětlil Prokop.

Nápad se „zeleným bytovým domem“ se zrodil před pěti lety, kdy začaly tyto stavby reagovat na změny klimatu. Dům zadržuje dešťovou vodu v nádrži o objemu 60 krychlových metrů umístěné v přízemí. Dnešní energetická krize ho ještě neovlivnila.

Rostlinami má osázenou i plochou střechu, se solárními panely se tu nepočítalo. Fasádu pokrývají stovky plastových truhlíků s nízkými sazenicemi.