Okraje Českých Budějovic zastaví novými bytovými i rodinnými domy

  9:12
Budějovičtí zastupitelé projednávali změny územního plánu, aby přibylo míst, kde se bude moct stavět. Sídliště Máj časem sroste se Švábovým Hrádkem, na opačné straně města Mladé se Suchým Vrbným a Hodějovicemi.

U zanádražní komunikace plánuje developer komplex bytových domů. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Teď je to oblíbené místo na procházky se psy, hodně lidí tam také chodí běhat. To se ale změní. Louku na okraji Suchého Vrbného v Českých Budějovicích zastaví bytovými či rodinnými domy.

Krajské město má oproti jiným malý katastr, a tak vedení radnice složitěji hledá místa pro další rozvoj, aby obyvatelé neodcházeli pryč. Na pondělním jednání tak zastupitelé schválili zadání změn územního plánu (ÚP) hned na několika místech.

Stavět tak bude snazší především na západě a východě města – v Suchém Vrbném, mezi Mladým a Hodějovicemi i vedle sídliště Máj, tam dokonce na dvaceti hektarech půdy.

Ne všude se politici na návrhu změny shodli. „V Suchém Vrbném je zeleně málo a tady zabetonujeme další. Navíc tam může být i problém s dopravním napojením. Je to tak obrovská plocha, doporučuji se tím zabývat,“ upozornil zastupitel František Konečný (nezařazený).

V tu chvíli s kolegy jednal o budoucí proměně louky nedaleko sportovního areálu Složiště, vedle níž je také zástavba rodinných domů. Návrh byl, změnit ÚP tak, aby tam nevyrostly jen vyšší bytovky, ale právě menší rodinné domky. „Kdo to místo zná, tak asi uzná, že na bytovky se moc nehodí, ale to je jen můj názor,“ dodal Konečný.

Při hlasování pak sice zastupitelé tento bod neschválili, i přesto se tam ale může a nejspíš bude stavět.

Úplně nová čtvrť

Naopak prakticky bez připomínek politici schválili návrh na úpravy ÚP mezi sídlištěm Máj a Švábovým Hrádkem. „Jde teď o to, abychom změnou jasně určili, jaká zástavba v místě bude, a aby měla jasnou regulaci. Od Máje a Branišovské by měla směrem k Švábovu Hrádku klesat,“ přiblíží náměstek primátora Juraj Thoma (Občané pro Budějovice).

U sídliště by tak mohly být například i osmipatrové objekty, dál od něj třeba jen třípodlažní. „Důležité je, že se zde počítá i s další infrastrukturou, měla by tam být školka a škola i prostor pro komunitní život a podobně,“ pokračoval Thoma. V budoucí čtvrti má být třeba i lékařský dům.

Část opozice ale zůstala zdrženlivější, někteří nezapomněli zdůraznit nedalekou masivní zástavbu Na Sádkách poblíž univerzitního kampusu. „Ta plocha má asi dvacet hektarů, to bude mít obrovský vliv na celou lokalitu,“ zmínila Zuzana Kudláčková (Piráti).

Bydlení místo betonárky

A u Branišovské ulice existuje ještě další zájem na stavbu bytových domů, na místě betonárky na samotném západním konci Budějovic, která by měla dosloužit a společnost Swietelsky už ji tam dále nechce provozovat. Útvar hlavního architekta i odbor ochrany životního prostředí ale k této věci vydaly negativní stanoviska.

„Změna je natolik významná, že by neměla být řešená samostatně, ale vzhledem k svému rozsahu a vlivu na okolí by měla být prověřená v novém ÚP,“ napsal útvar.

Podle Thomy ale není nutné čekat tak dlouho. „Nový uzemní plán může být hotový třeba až za tři roky. Na takovou dobu bychom zastavili možnost, aby tam vzniklo něco jiného,“ reagoval. Tento návrh tak nakonec získal dostatečnou podporu. To však neznamená, že se tam ihned bude stavět, je to otázka spíše pár roků než měsíců.

Komplex bytových domů u hřbitova

Další návrh se týkal lokality nad hřbitovem v Mladém, jenž leží u zanádražní komunikace. Developer tam má zájem vybudovat celý komplex bytových domů, který bude součástí nové lokality s vlastním centrem. Tento bod byl úplně bez připomínek, všichni se shodli. Právě prostor kolem zanádražní u Mladého a směrem k Hodějovicím se bude zásadně měnit.

Nedaleko budoucího sjezdu z dálnice D3 vznikne nová nákupní zóna, zastupitelé před měsícem schválili prodej pozemků. A také kus pod hřbitovem mají vznikat bytové domy.

Aktuálně roste v Budějovicích nová čtvrť s názvem Dubičný potok na okraji Suchého Vrbného, kde developer využil bývalý průmyslový areál. V budoucnu by tam mohly žít i dva tisíce obyvatel. I tam se počítá například se školkou a další vybaveností. Dál se staví rovněž u univerzitního kampusu či na okraji sídliště Vltava.

Autor: