Temelínská elektrárna je rájem zajíců, myslivci je chytili a přestěhovali

  13:20
Hon beze zbraní, pastí a loveckých psů se odehrál v přísně střeženém prostoru Jaderné elektrárny Temelín. Myslivci z nedaleké stejnojmenné obce v rozsáhlém areálu v sobotu odchytili 21 zajíců polních. Hned je označkovali a vrátili zpět do volné přírody v blízkosti elektrárny.

Samotný odchyt trval tři hodiny. Předcházela mu hodinová příprava, během níž myslivci nastražili v elektrárně dvanáct sítí o celkové délce 600 metrů.

Fotogalerie

„Šedesát honců pak udělalo rojnici a rámusem zajíce naháněli směrem k sítím. Štěkání psů nebo výstřely, které jsou slyšet při běžných lovech, se z Temelína z bezpečnostních důvodů neozývaly. Všichni myslivci museli projít přísným bezpečnostním systémem. Do areálu elektrárny nesměli vnést žádné zbraně. Jejich jedinými nástroji byly sítě, rámus a šikovnost,“ řekl mluvčí temelínské elektrárny Marek Sviták.

Myslivci v největší elektrárně společnosti ČEZ zasahovali už pošesté, poprvé to bylo v roce 2006. Celkový počet odchycených zvířat už překročil stovku. Při posledním odchytu před čtyřmi lety v sítích myslivců uvázlo čtrnáct zajíců.

„Letos to bylo trochu jednodušší. Především nebyl sníh, takže jsme se mohli lépe pohybovat, ale i zajíci byli rychlejší,“ srovnal Jan Váca, člen Mysliveckého sdružení Háj a starosta obce Temelín.

I letos elektrárenští zajíci skončili v revíru temelínských myslivců. Před vypuštěním do lesa prošli označkováním a kontrolou zdravotního stavu.

„Zajíci jsou ve velmi dobré kondici. V Temelíně rozhodně nijak nestrádají, spíše naopak. Nemají zde přirozené predátory, takže se jim uvnitř elektrárny daří opravdu dobře. V nadsázce lze říci, že Temelín pro nás představuje velmi dobrou chovnou stanici,“ řekl Váca.

Do Temelína se ušáci dostali ještě během výstavby. „S oplocením areálu elektrárny získali 123hektarový domov. Zajíci v areálu elektrárny nijak nevadí. Před lety si jich zde všimli někteří zaměstnanci, kteří jsou členy temelínského mysliveckého sdružení a sami přišli s nabídkou jejich odchytu,“ popsal Sviták.