Muži hrozili, že nechají vybuchnout panelák. Upozornili na ně nájemníci

  9:22
Tři mladí muži z Prachatic natočili video, v němž vyhrožují obyvatelům panelového domu výbuchem. Na záběrech pózovali s hořákem a propan-butanovými lahvemi. Nájemníci na nahrávku upozornili policisty. Ti zahájili vyšetřování, jednoho muže poslal soud do vazby. Všem hrozí až tři roky vězení.
Ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Aneta Čapkovápro iDNES.cz

Případ se odehrál v červnu v osmipatrovém panelovém domě v Prachaticích.

Tři muži ve věku 32, 29 a 24 let, z nichž jeden v domě sám bydlel, společně natočili video, v němž vyhrožují ostatním obyvatelům, že vyhodí celou bytovku do vzduchu.

Podle policistů na nahrávce z mobilního telefonu pózovali se dvěma dvoukilogramovými propan-butanovými lahvemi a plynovým hořákem.

„Ze záznamu vyplývalo, že aktéři zvažují použití plynových lahví proti ostatním nájemníkům. Nahrávku poté jeden z nájemníků zveřejnil,“ potvrzuje policejní mluvčí Martina Joklová.

Policisty na video upozornili právě obyvatelé domu. Mluvčí ale neupřesnila, kde lidé nahrávku viděli. Kriminalisté pak všechny tři muže identifikovali a zadrželi. Hasiči pak pomohli s prohledáním domu.

Provedli měření plynu v bytě jednoho z podezřelých a také ve všech společných prostorách domu. „Prohlídkou domu zjistili, že jeho obyvatelům žádné nebezpečí nehrozí,“ uvedla Joklová.

Policisté všechny tři muže vyslechli a obvinili z nebezpečného vyhrožování. Soud pak poslal devětadvacetiletého muže do vazby. Dvaatřicetiletý muž se musí vrátit do ústavního léčení, kde je kvůli závislosti na návykových látkách. Čtyřiadvacetiletý muž je vyšetřován na svobodě.

„V případě prokázání viny hrozí všem obviněným trest odnětí svobody až na tři léta,“ dodává mluvčí.

Kriminalisté nebrali video na lehkou váhu i z toho důvodu, že na začátku října loňského roku došlo k tragédii v Lenoře, která leží také na Prachaticku. Pachatel tady lahvemi s propan-butanem způsobil výbuch v bytovém domě. Sám při explozi zemřel.

Autor: