Z nové vyhlídky mohou lidé obdivovat panorama Píseckých hor a Šumavy

  15:58
Panorama Píseckých hor a Šumavy s dominantami Libín, Bobík a Boubín mohou obyvatelé a návštěvníci Písku obdivovat z nové vyhlídky. Je čtyři metry vysoká, stojí na okraji čtvrti Hradiště a vznikla díky podpoře z participativního rozpočtu města. Pod ní pak mohou lidé využít nové posezení.

Součástí projektu s názvem Krajinou Jana Cimbury k hradišťské vyhlídce byla také obnova zaniklé cesty z nedalekého Hradiště a výsadba ovocného sadu. | foto: MAFRA

Projekt s názvem Krajinou Jana Cimbury k hradišťské vyhlídce do participativního rozpočtu přihlásil Karel Petro a jeho cílem bylo proměnit prostor bývalé skládky zemin. Jeho součástí byla také obnova zaniklé cesty z nedalekého Hradiště a výsadba ovocného sadu.

„Jeho dokončení bylo poměrně náročné a trvalo zhruba dva roky. Nejdříve se musel odstranit odpad, který sem lidé nelegálně navozili. Potom bylo nutné terén vyrovnat a vymodelovat. Na podzim roku 2021 následovalo vysazení ovocných stromů, loni došlo na stavbu pozorovatelny a posezení,“ uvedl místostarosta Písku Josef Soumar.

Všechny práce mělo v režii město, ale zapojila se i řada dobrovolníků. Například lidé z divadelního spolku Šemík vysadili celkem 71 stromů, převážně starých odrůd jabloní, hrušní, třešní, ale i slivoní a ořešáků.

Projekt odkazuje na román Jindřicha Šimona Baara Jan Cimbura, jehož hlavní hrdina přichází na službu k sedlákovi na Hradiště a později se ujímá hospodářství v Putimi.

9. října 2022