iDNES.cz

V Týně se může řezat a sekat i ve svátek, protihluková vyhláška neprošla

  14:32
Vyhláška upravující dobu klidu o nedělích a svátcích v Týně nad Vltavou neprošla. Stejný osud potkal podobné návrhy i v jiných stejně velkých městech. Potvrzuje se tak, že v boji s hlukem pil a sekaček nejčastěji funguje spíše sousedská dohoda.

(ilustrační snímek)

Slyšet jsou ráno při probuzení nebo v poledne u nedělního oběda. Sekačky či motorové pily k letním měsícům patří. Někteří lidé je berou jako samozřejmost, jiní jejich zvuky nemohou vystát.

A tak často vznikají mezi sousedy spory. Jestli podobné situace řešit domluvou, nebo vyhláškou, je otázka, kterou se jihočeské radnice běžně zabývají.

Naposledy si ji položili v Týně nad Vltavou. Na stole se objevil návrh nové vyhlášky.

„Každý je povinen zdržet se o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu veškerých činností spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk, například sekaček na trávu, cirkulárek, motorových pil a křovinořezů,“ stálo v textu. Vyhláška nakonec zastupitelstvem neprošla.

Její znění bylo velmi jednoduché a místní rozdělilo na dva tábory. „Někteří říkali, že je nutná. Ostatní si myslí, že je potřeba apelovat na občany jako takové. Vyhláška je krásná věc, ale je zbytečná, když ji lidé nedodržují. Bylo to velmi rozporuplné a vedla se kolem toho dlouhá debata,“ přiznává místostarostka Pavla Fraňková.

V Týně nad Vltavou někteří místní upozorňovali na to, že jim v neděli v poledne někdo začal například řezat dříví pod oknem. To byl jeden z impulzů, proč vyhlášku vytvořit. Po diskusi však těsné hlasování rozhodlo o tom, že ji zastupitelstvo neschválí. Pro bylo šest členů, osm se vyjádřilo proti, čtyři se zdrželi a jeden chyběl.

Nemají ji v Milevsku ani Třeboni

V Týně tak začnou hledat jiné možnosti. „V místním měsíčníku jsou radniční listy, kde vycházejí texty různého charakteru. Tento prostor bychom chtěli využít,“ představuje si Fraňková jednu z možností, jak problém s hlukem řešit.

Stejnou otázkou se před dvěma roky zabývali v Milevsku. Zde také projednávali určitá omezení. Ani v téměř stejně velkém městě však změna nenašla dostatečnou podporu. „V tuto chvíli po ní nikdo nevolá, takže není důvod se otázkou zabývat,“ vysvětluje místostarosta Martin Třeštík.

Dalším podobně velkým městem, kde hluk neřeší, je Třeboň. Město teď nemá vyhlášku, která by omezovala v souvislosti s hlukem nedělní práce na soukromých zahradách.

„Město a místní části jsou lokalitami, kde má mnoho lidí rekreační objekty. Hospodaří zde, upravují své pozemky a podobně právě o víkendech. Týká se to i místních obyvatel, kteří v pracovním týdnu čas nemají. Dosud si nikdo nestěžoval. Podobné nařízení se tedy zatím nepřipravuje,“ vysvětluje mluvčí radnice Jitka Bednářová.

Dodává, že v některých lokalitách existuje nepsaná mezisousedská dohoda o tom, že v neděli se tráva zkrátka neseče.

V Sezimově Ústí je od roku 2008

Na vyhlášku ale přistoupili v Sezimově Ústí. Platí už od roku 2008. Její podoba je stejně jednoduchá jako ta, kterou projednávali zastupitelé v Týně nad Vltavou. Kromě toho, že určuje noční klid na dobu od 22 do 6 hodin, zmiňuje právě hluk spojený s pracemi na zahradách.

„Každý je povinen zdržet se na území města o nedělích a státem uznaných dnech pracovního klidu v době do 10 hodin a po 18. hodině veškerých činností spojených s užíváním zařízení a přístrojů způsobujících hluk,“ určuje text. Kontrolu těchto pravidel má provádět městská policie.

„Řekl bych, že vymáhání vyhlášky je výjimečné. I když lidé v okrajových částech města většinou trávu sekají, tak případů, kdy se něco takového projednává, je minimum. Ve funkci jsem necelých osm let, za celou tuto dobu se to dostalo na stůl jednou nebo dvakrát,“ popisuje starosta Sezimova Ústí Martin Doležal.

Podle něj si lidé podobné spory řeší mezi sebou a určují je sousedské vztahy. Občas se ale objeví momenty, kdy si lidé na pracovní hluk stěžují.

Autor:
zpět na článek