Pitva ověřila mužskou oběť výbuchu v Lenoře, pachatele policie nepotvrdila

  10:18
Člověk, který minulý čtvrtek nepřežil výbuch v domě v Lenoře na Prachaticku, byl muž. Prokázala to soudní pitva. Místní jsou přesvědčeni, že jde zároveň o pachatele, který neštěstí úmyslně způsobil. Policie to ale nepotvrdila s tím, že vyšetřování stále pokračuje.

Jihočeští kriminalisté pracují i s vyšetřovací verzí, že někdo způsobil požár a výbuch úmyslně.

Na tom, že mrtvý muž je zároveň pachatelem, se shodují místní.

Fotogalerie

„Výsledky nařízené soudní pitvy prokázaly, že se jednalo o muže. Jeho totožnost však potvrdí během několika týdnů až genetická expertiza,“ sdělila mluvčí jihočeských policistů Štěpánka Schwarzová.

Kriminalisté spolupracují i s hasiči, aby určili přesnou příčinu tragédie, která minulý týden ve čtvrtek otřásla obcí Lenora nedaleko Volar.

Výsledky znaleckých posudků lze očekávat v řádu týdnů až měsíců.

Obyvatelé sousedního domu se stěhují zpátky

Do krajního ze tří domů s číslem popisným 33 se obyvatelé vraceli už v neděli. Bytovka je obyvatelná, majitelé příbytků pokračují s úklidem.

„Někteří stále mají místo oken dřevotřískové desky, aby jim nepršelo dovnitř. V neděli tu byla firma, která okna zaměřila a v co nejkratší možné době je má vyrobit a instalovat,“ informoval starosta obce Antonín Chrapan.

Obyvatelé prostředního domu se zatím stěhovat nemohou, zůstávají převážně u svých rodin.

„Dva týdny je odhad, za jak dlouho se budou moci vrátit domů. Rovněž záleží na rychlosti výroby oken, budova je navíc vlhká od hašení požáru. Od hasičů máme nyní zapůjčené vysoušeče, které pracují ve třech bytech,“ doplnil starosta. Až budou byty suché, spustí se elektřina.

Demolici poškozeného domu nyní řeší statik s krajským úřadem. Hejtmanství Jihočeského kraje se rozhodlo nejvíce zasaženou třetí bytovku zbořit na své náklady.

Podle slov starosty jsou všechny tři domy pojištěné. Zařízení bytů někteří obyvatelé pojištěné mají, jiní ne. „Systém přerozdělení finančních darů a peněz ze sbírek musíme ještě vyřešit, aby byl dostatečně průhledný a hlavně spravedlivý,“ dodal Chrapan.

Číslo účtu pro příspěvky visí na webu obce, sbírku vyhlásil i jihočeský kraj.

Přispěje i krajské město. Českobudějovičtí radní v pondělí rozhodli o částce 20 tisíc korun. „Je to maximální výše daru, kterou rada může poskytnout, peníze pošleme hned. O další možné finanční podpoře budeme ještě jednat,“ řekl primátor Jiří Svoboda.

Autor: