Sám sobě se hnusím, říká souzený. Podle znalce rozbil oběti lebku mačetou

  14:56
Lednovou vraždu mačetou v chatce u Truskovic na Strakonicku začal projednávat českobudějovický krajský soud. Obžalovaným je Lukáš Novák, který se v opilosti dostal do sporu s druhem své matky a zasadil mu mnoho sečných ran.

Čtyřiadvacetiletému Lukáši Novákovi hrozí trest od deseti do osmnácti let vězení. „Sám sobě se hnusím za to, co jsem udělal. Lituji toho, ale chtěl jsem pomoci matce,“ prohlásil před soudem.

Vražda se podle státního zástupce Petra Žižky stala v časných ranních hodinách 20. ledna v chatce nedaleko osady Truskovice u Vodňan. Matka obžalovaného tam slavila od předchozího večera narozeniny, pozvala své děti a několik přátel. 

Po půlnoci přišel její druh, se kterým měla žena dlouhodobé rozpory. Když se hosté postupně rozešli, zůstal Lukáš Novák s partnerem své matky sám. Oba muži byli opilí. Jejich hádka a vzájemné napadání záhy skončily vraždou.

Podle Nováka, který od začátku spolupracuje s vyšetřovateli, ho poškozený napadl jako první. Po krátké rvačce obžalovaný z chatky sice odešel, ale vrátil se po chvíli zpět, což byl zřejmě osudový okamžik.

„Od večera jsem pil pivo a tvrdý alkohol. Byl jsem těžce opilý, na podrobnosti si nepamatuji. Vzpomínám jen, že on ležel na břiše a já mu do hlavy dal poslední ránu. Pak jsem odešel domů a probudil se až odpoledne. Volala mi matka a řekla, co se stalo. Rozhodl jsem se jít na policii a přiznat se, i když mi mladší bratr radil, abych utekl. To jsem odmítl. Pak bych utíkal celý život. Když se přiznám, tak se jednou vrátím domů,“ vysvětloval obžalovaný.

Fotogalerie

Podle znalců byla poslední rána nejsilnější, oběti prorazila lebku a zasáhla mozek.

Předsedkyně senátu Olga Smrčková nechala v soudní síni promítat rekonstrukci vraždy, kde obžalovaný předváděl na figurantovi, jak se bránil napadení a jak použil mačetu, kterou náhodně nahmatal u kamen. Měla čepel dlouhou 30 centimetrů. 

Novák se mimo jiné přiznal, že občas kouřil marihuanu a v kombinaci s alkoholem mu selhávala paměť. V kritickou dobu měl v sobě jednoho jointa. Živil se hledáním vltavínů. 

S partnerem matky se nesnášel, protože, jak tvrdil, se opíjel a byl na ni hrubý. Stejně tak i na další jeho sourozence. Ve společné domácnosti proto obžalovaný zůstával jen jako ochránce mladších dětí a matky.

Podobně popsali soužití v rodině sourozenci obžalovaného. Matka osmi dětí se podle dalších svědků před několika lety seznámila s mužem slovenské národnosti a rozvedla se, o děti se rozdělili manželé. Z milence se nakonec vyklubal nezaměstnaný alkoholik, který rodinu psychicky týral. Domácnost proto navštěvovaly i sociální pracovnice.

Naopak jako pracovitého a nekonfliktního člověka vylíčil poškozeného jeho jediný kamarád. Potvrdil přitom, že se s ním partnerka chtěla rozejít. Verdikt v případu zatím nepadl, hlavní líčení pokračuje výslechy svědků a znalců.