iDNES.cz

Vrak autobusu zmizel z trávníku u Vltavy, ale soudní spor trvá

  11:50
Zničený autobus už nehyzdí louku u Vltavy v Českých Budějovicích, kam ho před dvěma lety umístil vlastník pozemku. Ten i nadále trvá na tom, že má město zaplatit za několikaleté využívání jeho parcely. Radnice obvinění popírá.

Hromada ohořelého šrotu, kterou o minulém víkendu odvezl tahač ze zarostlé plochy mezi řekou Vltavou a silnicí E55, už nepřipomínala autobus, jenž se zde zhruba před dvěma roky objevil. Na odtah vraku se přišlo podívat několik desítek lidí a jeho odjezd doprovodili potleskem.

Zatímco zhruba dvouletý pobyt autobusu u hlavního tahu končí, spor mezi městem a majiteli pozemku pokračuje.

„Chtěli jsme upozornit na jednání města, které naše pozemky využívalo. Příkladem je kanalizační sběrač. Stojí na našem pozemku, město z něj má napojené veškeré sítě, vybírá stočné a vodné a tvrdí nám, že pozemek nepotřebuje. Osobně si myslím, že pokud někdo vlastní stavbu, měl by mít i parcelu,“ tvrdí vlastník pozemku Vladimír Rybák.

Odstavený autobus stojí mezi cyklostezkou a sídlištěm Vltava, v těsné blízkosti...

Podle svých slov chtěli s bratrem věc právně vyřešit prodejem, či optimálním pronájmem, což se nepodařilo.

„Nabídli nám akorát směšný nájem tři koruny za metr na rok. My přišli s nabídkou za odhad, ale město ji neakceptovalo s tím, že pozemek nepotřebuje,“ líčí Rybák.

Proto přišla na řadu žaloba. Rybák si myslí, že radnice měla platit adekvátní nájem po dobu několika let.

„Pravděpodobně bude teď zpracován nový posudek na cenu pozemku a tržní nájem. Předsedkyně soudu předběžně vyjádřila svůj názor, podle kterého bychom měli dostat uhrazení tržního nájmu za tři roky,“ popisuje Rybák a zmiňuje částku okolo 900 tisíc korun.

Náměstek primátora Petr Holický ale Rybákovo tvrzení popírá. Tvrdí, že město pozemky soukromého vlastníka nevyužívá a ani o to nemá zájem.

„Výjimkou je vodohospodářská stavba umístěná na jednom z dotčených pozemků. Ta ale byla na pozemku postavena v souladu s vodohospodářskými právními předpisy ještě předtím, než současný vlastník pozemky nabyl. V této věci město vlastníkovi nabídlo uzavření nájemní smlouvy, kterou však neakceptoval,“ uvádí Holický k dotazu, jestli se radnice mohla dopustit pochybení, na které Rybák poukazuje.

„Soudní spor pokračuje, a proto bych věc dále nekomentoval. Počkejme na rozhodnutí soudu,“ dodává Holický.

Bude na místě restaurace?

Co ale nejvíce zajímá místní, kteří po hlavním tahu či nedaleké cyklostezce denně projíždí, je vzhled místa. To je díky okolním silnicím výrazně na očích, a tak vrak autobusu nebudil dobrý dojem. Teď už louku hyzdit nebude.

„Žiju v centru města, ale chodím tudy každý den. Je pravda, že to tak nějak už zapadlo do krajiny. Na stranu druhou se tady scházela zvláštní společnost. Teď může být plocha využita jinak. Líbilo by se mi něco pro lidi ze sídliště,“ přeje si sedmadvacetiletý Lukáš Matouš z Českých Budějovic.

Radnice vlastníka pozemku vyzývala písemně, aby vrak odstranil. Kontaktovala úřady vykonávající přenesenou působnost státní správy i Policii ČR. Ani ta ale nemohla ve věci konat.

„Nutno uvést, že podle práva je sporné, zda se jedná o vrak, nebo věc. Jde o to, že vrak neměl žádnou registrační značku, ale chyběla i výrobní čísla karosérie a motoru, která byla úmyslně odstraněna. Vlastník pozemku tvrdil, že je připraven podniknout právní kroky, pokud by město bez jeho výslovného souhlasu autobus z pozemku odstranilo,“ popisuje sled událostí Holický.

Autobus nakonec zmizel díky dohodě mezi Rybákem a Lukášem Marešem (Piráti).

„Zajímali se, proč jsme tak činili. Chtěli k věci podrobné informace. Jelikož s námi takhle jednali, rozhodli jsme se, že je podpoříme,“ líčí Rybák. Autobus podle něj už splnil svůj účel, záměrem majitelů nebylo hyzdit město.

Lukáš Mareš sdělil, že odtažení je součástí volební kampaně a akce Ukliďme Česko. „Nejdříve jsem zkontaktoval majitele a oslovil ho, abych se poučil o historii sporu. Ozývají se poznámky, že jsme s majitelem nějak domluveni na tom, že ho budeme protežovat, kdybychom se dostali do zastupitelstva. Budeme ale transparentní, a pokud něco budeme s majitelem řešit, vše máme v plánu zveřejňovat,“ ujišťuje Mareš.

Rybák se chystá postavit na místě restauraci. Na projekt nechal zpracovat studii a předal ji odboru územního plánování. Ten ji vyhodnotil pozitivně a doporučil její předání odboru životního prostředí. „Ostatní pozemky, které nebudeme potřebovat, bychom s městem vypořádali,“ dodal.

Autor:
zpět na článek