Senátorem na Strakonicku je Tomáš Fiala za ODS, zvítězil o 45 hlasů

  16:46
Do senátorského křesla ve strakonickém volebním obvodu usedne na příštích šest roků ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala (za ODS), který ve druhém kole voleb získal 50,13 procenta hlasů. V duelu porazil současného starostu městyse Radomyšl Luboše Peterku (za KDU-ČSL), s nímž ho pojí dlouholeté přátelství.

Ředitel strakonické nemocnice Tomáš Fiala postupuje jako nestraník za ODS do druhého kola senátních voleb. | foto: Petr Kubát, MF DNES

Celý strakonický okres včetně západních částí píseckého a prachatického okresu nyní bude zastupovat dlouholetý ředitel strakonické nemocnice. Zdravotnictví bude také jeho hlavním tématem, kterým se v Senátu chce zabývat.

Od sečtení prvních okrsků si těsné vedení udržoval právě Tomáš Fiala. Před sečtením posledních dvou okrsků ale oba kandidáty dělilo pouhých 13 hlasů. Nakonec se Fiala stal senátorem s náskokem pouhých 45 hlasů. Volební účast byla rovných 15 procent.

„Výsledek byl velice těsný a myslím si, že to bylo dáno tím, že přišli trochu jiní voliči. Nakonec rozhodly hlasy z posledních dvou volebních okrsků,“ komentoval své těsné vítězství krátce po sečtení hlasů.

Jako úspěch vnímal svůj výsledek také poražený Luboš Peterka. Oba postupující z prvního kola totiž získali přes 8 tisíc hlasů. 

„Do voleb jsem rozhodně nešel jako favorit a bylo to nakonec jen o pár hlasů. Jsem s těmi čísly navýsost spokojený a teď se opět můžu maximálně soustředit na práci v čele Radomyšle,“ hodnotil výsledek Peterka s tím, že mu kampaň i celé volby přinesly jen samá pozitiva.

Fiala na šest let nahradí dosavadního senátora Karla Kratochvíle (ČSSD), který v prvním kole skončil až pátý. Silnou pozici Fialy naznačovaly už výsledky prvního kola, kdy v konkurenci deseti dalších kandidátů získal téměř 28 procent. Druhý Peterka měl o 13 procent méně.

Výsledky senátních voleb najdete zde

„Myslím si, že se rozdíly z prvního kola setřou, a výsledky budou o poznání těsnější,“ odhadoval ještě před druhým kolem Fiala. Jeho protivníka Luboše Peterku před dalším kolem voleb podpořil i Kratochvíle.

Zajímavý souboj nabídla také volba v pelhřimovském okrsku, který částečně zasahuje i do jindřichohradeckého okresu.

Nejdéle sloužícího senátora a místopředsedu horní komory Milana Štěcha (ČSSD) ve druhém kole vyzval radní Jindřichova Hradce Jaroslav Chalupský (za Svobodné). Ten nakonec uspěl se ziskem 52,43 procenta (o výsledcích druhého kola senátních voleb na Pelhřimovsku, pod něž spadá i Jindřichohradecko, čtěte zde).