Vodáci na Vltavu směrem do Krumlova vyrazí nejspíš v půlce května

  11:48
Vývoj epidemie koronaviru v Česku a rozvolňování vládních opatření nasvědčuje tomu, že v polovině května bude možné „odemknout“ řeku Vltavu a zahájit vodáckou sezonu. Na velmi vyhledávaný úsek od Vyššího Brodu přes Rožmberk a Český Krumlov až po Zlatou Korunu a případně Boršov nad Vltavou jistě budou chtít vyrazit tisíce lidí.

Pohled vodáka při příjezdu do Rožmberka | foto: Jan Hocek, pro iDNES.cz

Sezona na Vltavě začne podle majitelů a provozovatelů půjčoven lodí zhruba v půlce května. Záleží na počasí a také vládních restrikcích. Loni Vltava přilákala více rodin s dětmi, fenoménem byly rafty.

Oficiální zahájení vodácké sezony, takzvané Odemykání Vltavy se letos  kvůli koronavirovým opatřením neuskuteční, ale přesto řeka „odemčená“ bude. 

„Termín zatím není daný, ještě počkáme jeden až dva týdny, jak se bude situace rozvolňovat. Počasí nám zatím v dubnu nepřálo, což je pro nás určující. Rezervace již chodí, především však na červenec a srpen. Jako obvykle se rezervují chatky a ubytovny v kempech,“ uvádí Pavel Kolouch, ze společnosti Ingetour z Vyššího Brodu.

Ta na Vltavě provozuje pět kempů - Pod Hrází ve Vyšším Brodě, Pod Jezem v Rožmberku, U Fíka v Nahořanech, Vltavan v Českém Krumlově a tábořiště v Lenoře. 

Ceny půjčovného plavidel se oproti loňsku nemají nijak zvlášť měnit. Za kanoe budou zájemci ve vybraných půjčovnách mimo sezonu platit 350 korun za den, v sezoně 390 korun. Raft bude stát před začátkem léta 950 korun a v sezoně to bude 1 100 korun.

Dorazilo více rodin s dětmi

Podle Pavla Koloucha Vltava loni přilákala více rodin s dětmi a o rafty je tak stále větší zájem. „Ve srovnání s loňskem byl zájem o rafty i o čtvrtinu vyšší,“ uvedl.

Před sezonou opravovali především rafty, které vždy dostanou zabrat. „Lepíme díry a podlepujeme dna raftů, aby nedocházelo k prodření. U kanoí a kajaků je třeba dotáhnout šrouby sedaček, někde je nutná výměna úchytů,“ jmenuje Kolouch.

Loňský rok byl podle ohlasů i přes částečná covidová omezení solidní. Zejména oba měsíce letních prázdnin byly podle Koloucha srovnatelné s těmi v předchozích deseti letech.

„Hlavní sezona byla téměř bez omezení. Propad jsme zaznamenali především v červnu, kdy obvykle jezdí školní kurzy a výlety. Ty bohužel loni nebyly. Přijelo také o mnoho méně zahraničních turistů především z Rakouska a Německa. Naštěstí je zastoupila česká klientela,“ konstatoval.

Na Teplé Vltavě později

Zatímco od Vyššího Brodu se vodáci nejspíš pustí do splouvání Vltavy v půlce května, na horním toku na Teplé Vltavě to bude o něco později, nejdříve 1. června. I zde bude rozhodující aktuální epidemická situace. 

Na Soumarském mostě a v jeho okolí pak o splouvání rozhoduje také výška hladiny řeky a celkově je tam provoz omezený v souvislosti s ochranou šumavské přírody. Například rafty a pramice jsou zde zakázané. 

Autor: