České Budějovice byly kvůli větru zcela odříznuté od vlakové dopravy

  10:44,  aktualizováno  13:13
V Českých Budějovicích ráno cestující marně čekali, až jim pojede vlak. Kvůli silnému větru a popadaným stromům byl provoz kolem krajského města kompletně zastavený. Bylo to tak po celý den. Spoje do Prahy začaly jezdit až po 22. hodině. Některé další tratě v Jihočeském kraji se podaří zprovoznit až v úterý.

„Připravili jsme pro cestující alternativní náhradní přepravu. Bohužel to nebylo možné u všech míst, protože se všude s autobusy nedostaneme,“ řekl dopoledne ředitel českobudějovického Regionálního obchodního centra Českých drah Jiří Kafka. Cestující na nádraží dostali od ČD nápoj a sušenky.

Kafka předpokládal, že se provoz na jihočeských tratích začne ve větší míře obnovovat kolem 15. až 16. hodiny. „Ovšem na hlavní trati z Budějovic do Prahy a také směrem k rakouským hranicím se provoz podaří obnovit zřejmě kolem 18. až 19. hodiny,“ upřesnil v pondělí odpoledne.

Fotogalerie

Dráhy před desátou dopolední například oznámily, že v úseku České Budějovice - Strakonice a České Budějovice - Nové Hrady bude k dispozici cestujícím náhradní autobusová doprava.

Z důvodů kalamity jsou v Jihočeském kraji přerušené vlakové spoje Číčenice – Volary, Český Krumlov – Kájov, Veselí nad Lužnicí – Jarošov nad Nežárkou a Slavonice – Dačice.

„Naopak už se podařilo obnovit provoz na trati Čimelice - Vráž u Písku, Kubova Huť - Lipka a Křemže - Boršov nad Vltavou,“ uvedla ve 14.45 hodin Nela Friebová, mluvčí Správy železnic. 

Vítr v Českých Budějovicích vyvrátil mnoho stromů, například u zimního stadionu, v Lidické třídě, na Pražském předměstí. Tisíce domácností jsou bez proudu.

„Také proto jsme se rozhodli vyhlásit v Jihočeském kraji kalamitní stav. Ve spolupráci s hasiči informujeme všechny starosty v jižních Čechách, aby pak mohli komunikovat přímo s obyvateli a přinášet jim aktuální informace. Zároveň jsme ve spojení s krizovým štábem kraje a obcí s rozšířenou působností,“ potvrdila Martina Slavíková, mluvčí společnosti E.ON.

Na jihu Čech trvá kalamitní stav i nepříznivé větrné počasí. Přesto se daří počty domácností, které zůstávají bez elektřiny v průběhu dne snižovat – momentálně jich je zhruba 17 000 (kolem deváté ráno jich bylo téměř 50 000). 

„Poruch na vedení vysokého napětí evidujeme 66. Nejvíce zasaženo je v tuto chvíli Českokrumlovsko, kde je bez elektřiny momentálně 8 200 domácností, a to například v lokalitách Horní Planá (1850), Frymburk (900) nebo Chvalšiny,“ upřesnila odpoledne Slavíková.

Bez elektřiny zůstávají domácnosti na Jindřichohradecku, konkrétně třeba v obcích Kunžak, Český Rudolec nebo Čiškrajov. Na Prachaticku je bez elektřiny 1 200 domácností, na Strakonicku 1000 a na Českobudějovicku 600.

Kvůli nádrži Římov poslali náhradní zdroj na výrobu elektřiny

„V jižních Čechách musíme řešit i netypické kritické situace – například bez elektřiny zůstala na několik hodin čerpací stanice odpadních vod ve Velešíně, která je přímo nad vodní nádrží Římov (slouží jako rezervoár pitné vody pro České Budějovice a okolí). Hrozilo tedy možné znečištění vodní nádrže odpadními vodami. Abychom tomu předešli, poslali jsme do čističky ve Velešíně náš náhradní zdroj elektřiny,“ sdělila ve 13 hodin Slavíková.

Nejvíce je zasaženo Jindřichohradecko, tam se podařilo snížit počty domácností bez elektřiny na polovinu (z 22 na 11 tisíc domácností).

„Konkrétně jde třeba o obce Nová Bystřice nebo Studená. Na Českokrumlovsku zůstává bez elektřiny zhruba deset tisíc domácností, například v obcích Frymburk, Horní Planá nebo Černá v Pošumaví,“ uvedla po 11. hodině Slavíková.

„Situace se uklidnila dopoledne na Strakonicku, kde utichl vítr a podařilo se nám opravit největší poruchy,“ dodala Slavíková.

Pro veřejnost je z důvodu velmi silného větru uzavřena také Zoo Hluboká na Českobudějovicku. „Pevně věříme, že k žádným škodám nedojde, ale v tuto chvíli myslíme především na vaši bezpečnost. Omlouváme se za případné komplikace a děkujeme za pochopení,“ oznámili zástupci zoo.

Podle mluvčího jihočeských policistů Milana Bajcury vyjíždějí policisté od rána k řadě událostí. Po zranění řidiče na Libínském Sedle u Prachatic se obdobná situace opakovala po deváté hodině v Deštné na Jindřichohradecku. 

„Strom spadl vlivem větru na auto, kde seděla řidička. Byla převezena k ošetření. Škoda na vozidle je minimálně deset tisíc korun,“ sdělil mluvčí Bajcura.

Dopoledne museli také policisté zabezpečit část chodníku u Senovážného náměstí v Českých Budějovicích. Na přilehlém domě se kvůli špatnému počasí uvolnily střešní tašky.

„Zásahy spojené s větrem stále narůstají rychlým tempem. Posílené směny na operačním středisku jihočeských hasičů v tuto chvíli evidují a řeší šest set událostí,“ uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Provoz omezily také lyžařské areály v Lipně nad Vltavou i Zadově. 

Škody způsobil silný vítr i v areálech jihočeských firem. Poničil například budovu centrálního skladu firmy Koh-i-noor v Českých Budějovicích, kde strhl střechu a odnesl ji na přilehlou železniční trať. Tam střecha poničila automobil železničních hasičů. Kvůli tomu je poničená i střešní solární elektrárna na centrálním skladu.

„Výše škod zatím není ani předběžně vyčíslena, ale je zřejmé, že bude vysoká. Nejdůležitější však je, že nebyl nikdo zraněn a veškeré škody jsou materiální,“ popsal mluvčí firmy Jan Kubát.

Autor: