Vítkův hrádek je zavřený, spor mezi obcí a spolkem, který ho provozoval, trvá

  11:16
Na webu obce Přední Výtoň je výrazným písmem napsáno, že od 13. září je z důvodu technické údržby Vítkův hrádek uzavřený. Tento stav asi ještě dlouho zůstane. Spor mezi vedením obce na Lipensku a Spolkem přátel Vítkova hrádku, který se o zříceninu donedávna staral, dál pokračuje. A vyústil v předžalobní výzvu.

Vítkův hrádek je nejvýše položená zřícenina v Česku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Dřevěné vyhlídkové plošiny, kterými se turisté dostávají na ochoz hrádku, stejně jako další zařízení patří Spolku přátel Vítkova hrádku. A ten musí podle výzvy obce nemovitost vyklidit. Nyní se o ni stará právě Přední Výtoň.

„Nabízeli jsme plošiny obci k odkupu za zhruba milion a půl včetně dalšího vybavení. Ta to však odmítla,“ popisuje předseda spolku Miroslav Kovačičín.

Ten má také posudek statika, který podle jeho slov říká, že vyhlídkové plošiny jsou v pořádku a i nadále by na ně mohli turisté chodit. Všechno je podle něj doložitelné v datových schránkách spolku.

„Nevím přesný termín, kdy začneme plošiny odstraňovat. Nějaký čas zabralo, než si to náš právník a právník Přední Výtoně ujasnili. Rozebírat plošiny a další dřevěné objekty budou muset proškolení odborníci na práci s motorovými pilami. Jsou tam také pokladna či kiosek,“ upřesňuje Kovačičín. Ten se svými kolegy pečoval o nejvýše položenou hradní zříceninu v Čechách přes dvacet let.

Spolek přátel Vítkova hrádku si už odváží z hradu dřevěné sochy, ty také patřily jemu. Ani je obec nechtěla odkoupit. „Nacenili jsme sochy s jejich autory, obec nám nabídla pět tisíc korun za jednu. Tak si je teď postupně odvážejí členové spolku domů,“ dodává Kovačičín.

Jak dlouho bude památka a oblíbený cíl turistů zavřený, teď není moc jasné. Na webu Přední Výtoně je uvedeno, že to tak bude do odvolání a uzavření je dočasné. Ve chvíli, kdy si však spolek plošiny a další věci odveze, se na vyhlídku zájemci stejně nedostanou. Jsou z ní někdy vidět Alpy a samozřejmě přilehlé Lipno a Šumava. Na Vítkův Hrádek přitom za sezonu dorazí i 30 tisíc lidí.

Obec bude mít čas do jara příštího roku, aby nainstalovala nové zařízení a plošiny, a stihla tak začátek další turistické sezony.

Vše mělo být vyklizené už ke konci dubna

Už letos byly dřevěné schodiště a část vyhlídkové plošiny uzavřené. Obec vše také konzultovala se statikem a dendrologem a na základě toho uzavřela z bezpečnostních důvodů centrální dřevěné schodiště. Proto byla plošina přístupná pouze jednosměrně.

„Jestli všechno dobře dopadne a seženeme finance, rádi bychom příští květen otvírali už s novou plošinou. Nemám ale ještě představu o finančních nákladech. Je to zatím takové zbožné přání,“ komentoval v červenci starosta Pavel Gabriš s tím, že zároveň nastartuje projektování další vize přeměny hrádku na následujících deset let.

MF DNES ho oslovila i minulý týden, když se objevila na webu obce informace o uzavření hrádku. Více se k tomu však starosta vyjadřovat nechtěl. Redakce volala na úřad i ve středu, ale reakce zaměstnankyně byla obdobná a pouze slušně a stručně odkázala na sdělení na webu s tím, že ani místostarosta František Soukup to nebude více rozebírat.

Redakce má nicméně k dispozici výzvu k vyklizení nemovitostí z pondělí tohoto týdne, pod kterou je místostarosta podepsaný. Podle ní má na to spolek dva týdny od jejího doručení.

V dokumentu se také píše, že mělo být vše vyklizené už ke konci dubna, tedy ještě před začátkem letošní sezony. Prodlení je tak čtyři a půl měsíce. Nicméně se díky tomu turisté na vyhlídku dostali.

„Tato výzva je předžalobní výzvou,“ píše místostarosta. V případě nesplnění povinnosti učiní obec další právní kroky vedoucí k vyklizení, a to včetně podání žaloby, stojí také v materiálu adresovaném spolku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz