iDNES.cz

Přední Výtoň vypsala sbírku pro obnovu plošiny na Vítkově hrádku

  9:06
Představitelé obce Přední Výtoň na Českokrumlovsku vypsali veřejnou sbírku, díky níž chtějí opravit oblíbený turistický cíl Vítkův hrádek. Podle starosty obce Pavla Gabriše je třeba zrekonstruovat především dřevěnou plošinu. Aby se však podařilo pokrýt veškeré náklady spojené s opravu, musí obec vybrat více než deset milionů korun.

„Vybrané peníze z veřejné sbírky budou určené výhradně k opravě památky Vítkův hrádek, a to včetně zařízení. Na demontáž dřevěné plošiny a na její opravu obec ještě nemá k dispozici cenové nabídky,“ vysvětlil Gabriš.

Obec by podle něho měla mít konkrétní čísla k nákladům za dřevěné konstrukce v nejbližších dnech. Nicméně dodává, že cenu oprav zdiva hrádku zatím nikdo neví.

„Při generální opravě necháme vyměnit všechny vadné a shnilé díly. To znamená, že stávající forma bude kompletně nahrazena plošinou z nového materiálu, a to při zachování původního projektu,“ doplnil starosta obce.

Plošina je dlouhodobě vyhledávanou turistickou atrakcí, přímo z ní se totiž nabízejí výhledy na nedaleké Lipno a za dobré viditelnosti také na Alpy. Její jedinečnost podtrhuje umístění v téměř 700 let staré stavbě.

Podle posledního statického a dendrologického průzkumu z poloviny loňského roku skončila životnost konstrukce na konci října a je na ni zakázaný vstup.

Pokud se obci podaří ve sbírce vybrat více peněz, než na opravu plošiny potřebuje, investuje je do dalších rekonstrukcí památky. Podle starosty Gabriše bude třeba opravit zejména zdivo.

Stále však doufá, že se podaří památku návštěvníkům otevřít už letos v květnu. Příspěvky mohou lidé posílat na nově zřízený sbírkový obecní účet.

Až do loňského roku Vítkův Hrádek provozovalo sdružení Spolek přátel Vítkova hrádku, s nímž se ale vedení obce přelo kvůli porušení nájemní smlouvy týkající se stavebních zásahů do plošiny, což vedení spolku odmítalo. Spor vyústil až v předžalobní výzvu.

Autor:
zpět na článek