Po 60 letech vyplula Dolní Vltavice nad hladinu Lipna

  9:49
Unikátní podívanou zhlédli diváci při sobotním večerním představení na břehu lipenské nádrže. Pomocí 3D světelné show se tam dostala nad hladinu před 60 lety zatopená obec Dolní Vltavice.

Dobová fotografie z Dolní Vltavice | foto: Turistický spolek Lipenska

Díky videomappingu se objevily zatopené domy i kostel. „Nechyběly nové originální scénické prvky, výpravná multimediální scéna, živé obrazy, holografická, projekční i laserová show,“ vyjmenovala hlavní organizátorka Ema Kondysková a dodala, že vedle zábavy má pro ni celá akce i důležitější význam.

„Díky velké pozornosti, kterou akce má, se snad podaří najít místo, kde by mohla vzniknout expozice složená ze vzpomínek a artefaktů lidí, kteří v Dolní Vltavici žili,“ přála by si.

Lidé, kteří z Vltavice museli před lety odejít, se dále scházeli a vytvořili si vlastní archiv z fotografií, sepsaných vzpomínek, ale i dalších artefaktů obce. „Dlouhé roky byl přístupný v budově městského úřadu v rakouské obci Aigen – Schlägl, po rekonstrukci budovy hledají rodáci místo, kde by mohl archiv znovu existovat,“ sdělil Pavel Pechoušek za Turistický spolek Lipenska.

Fotogalerie

Součástí sobotního programu byl i příjezd a koncert rakouské dechové kapely Musikverein Aigen-Schlägl. „Má zhruba 35 členů, přijela přívozem a už na něm muzikanti hráli. Seřadili se a napochodovali s maršem před pódium, kde zahráli fanfáry,“ uvádí Kondysková.

Dolní Vltavice je původně středověká obec, kterou tvořilo z většiny německé obyvatelstvo. Po odsunu v roce 1945 se tam nastěhovali lidé z vnitrozemí, případně reemigranti například z Rumunska.

Z Dolní Vltavice také v sobotu vzlétl balon, který vyrobili ke 100. výročí vzniku samostatné Československé republiky. V závěru akce zahrál Lázeňský symfonický orchestr Třeboň.

Autor: