iDNES.cz

Focení vesmíru je jeho koníček, za snímek mlhoviny získal ocenění

  9:42
Zdeněk Vojč, astrofotograf z malé obce Hradce na Českobudějovicku, vyhrál soutěž fotografií vesmíru za rok 2022. Je díky tomu nositelem ceny Jindřicha Zemana v kategorii dospělých. Nejlepší přihlášené snímky vybírá už 18 let Česká astronomická společnost.

Zdeněk Vojč, astrofotograf z malé obce Hradce na Českobudějovicku, vyhrál soutěž fotografií vesmíru za rok 2022. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Sedmačtyřicetiletý Vojč se pozorováním a focením vesmíru zabývá celý život. Profesí počítačový programátor doma založil spolek amatérských astronomů, a dokonce postavil na zahradě soukromou observatoř, ze které fotí pomocí teleskopu vesmírné objekty. Snímky posílá do odborných časopisů a na internetové portály.

Tentokrát se Vojčovi podařilo unikátně nafotit mlhovinu obklopující vzdálenou hvězdu typu „bílého trpaslíka“. Samotnou hvězdu už před ním identifikovaly týmy zahraničních profesionálních astronomů.

Jihočech si tak splnil další životní sen. Tím prvním bylo pořízení domácího hvězdářského dalekohledu.

Za zatměním jezdí po celém světě. Příště Antarktida, cílí fotograf Horálek

„K astronomii jsem se dostal na základní škole. S tátou jsem jezdil k tetě, která měla hvězdářský dalekohled značky Meopta. Po pár letech jsem si postavil vlastní. Stačila čočka z brýlí, okulár ze starého triedru a roura z kartonu od namotaného koberce. Uviděl jsem krátery na Měsíci, pruhy Jupitera, Saturnovy prstence,“ vyprávěl dříve pro MF DNES.

V zálibě pokračoval i v dospělosti a v době digitalizace přešel na astrofotografii. Atraktivní vesmírné objekty „loví“ v Hradcích i na Šumavě. Pro noční fotky má nejraději místa bez světelného smogu. Pořízení záběru trvá často několik nocí, další hodiny zabere jejich počítačové zpracování.

Vítěznou fotografii slabě zářící mlhoviny Patchick-Strottner-Drechsler 9 získal z množství dat, která sbíral čtyři noci. Výsledná expozice trvala dalších 130 hodin.

zpět na článek