iDNES.cz

Proměna Vávrovských rybníků potrvá pět let, bude stát 175 milionů korun

  10:18
Soustavu rybníků na okraji Českých Budějovic čeká revitalizace. Okolí je zarostlé, vznikají tam černé skládky a opakovaně se tam řeší problémy s bezdomovci, kteří v křovinách táboří.

Sice už jsou delší dobu neudržované a zarostlé, pro řadu obyvatel českobudějovického sídliště Máj jsou přesto oblíbeným výletním místem. Jejich neutěšený stav se však brzy změní.

Vávrovské rybníky vklíněné mezi panelové domy a soustavu Vrbenských rybníků totiž čeká v následujících letech velká proměna, která naváže na revitalizaci nedalekých vodních ploch Domin a Bažina.

„Budeme pokračovat právě tam. Před námi je další etapa revitalizací rybníků ve Vrbném, která bude trvat přibližně pět let. Věřím, že v roce 2027 budeme mít hotové další místo, kam si najdou cestu nejen lidé z města, ale i z celé republiky či Evropy,“ popisuje náměstek jihočeského hejtmana pro životní prostředí František Talíř.

Právě Jihočeský kraj je správcem chráněného území. I kvůli tomu krajští zastupitelé schválili projekt na další obnovu rybníků, který je kvůli své náročnosti rozdělený do sedmi etap.

„Jejich součástí je řada opatření, počínaje vegetačními úpravami přes obnovu a tvorbu nových tůní, revitalizaci rybníků včetně hnízdních ostrovů pro ptactvo a také vytvoření zpevněných mlatových cest a odpočinkových či pozorovacích prvků,“ přibližuje plánované změny krajská mluvčí Hana Brožková.

Akce za 175 milionů korun

Veškeré náklady spojené s obnovou Vávrovských rybníků půjdou z Operačního programu Životního prostředí, který na všechny práce uvolní 175 milionů korun.

„Nyní je projekt v poslední fázi, kdy se čeká už jen na stavební povolení. Náklady na celou obnovu se ale ještě s vypsáním veřejné zakázky mohou změnit,“ upřesňuje Talíř s tím, že revitalizace i budování nových prvků budou dělníci nejčastěji provádět na podzim a v zimě.

Vrbenské rybníky, jejichž součástí jsou právě i ty Vávrovské, jsou evropsky významnou lokalitou a zároveň ptačí oblastí, která patří do soustavy Natura 2000.

„Jde o jednu z nejvýznamnějších lokalit z hlediska hnízdění vodních ptáků. Máme tu i druhy, které neuvidíte nikde jinde. Už několik let tu hnízdí například kolonie kolpíků bílých. Ve velkém tu žijí také kvakoši či volavky popelavé,“ přiblížil místo Jiří Bureš z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK).

Soustava Vávrovských rybníků se nachází na území bývalého vojenského cvičiště, které je nyní zarostlé náletovými dřevinami. Zároveň tam vznikají i černé skládky a opakovaně se řeší i problémy s bezdomovci, kteří v křovinách táboří. „S tím je spojená řada navazujících problémů, nehledě na odpadky. Je to ostuda, kterou si toto místo určitě nezaslouží,“ štve náměstka Talíře.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

zpět na článek