České Budějovice rozzáří devět vánočních stromů, ožijí i fontány

  11:52
Senovážné náměstí a jeho do modra laděný strom, rozzářená Lannova třída, ale také malé fontánky se světýlky. To vše ozdobí letos začátkem adventu České Budějovice. Výzdobu mají na starost zaměstnanci dopravního podniku (DP) a ti ji letos musí stihnout rozmístit na celkem 267 míst a dalších devět stromů.

Výzdobu tak technici rozmisťují po Budějovicích už od začátku listopadu. „Instalují různé motivy na stožáry lamp, převěsy nad hlavní ulice a život na zimu vrací i fontánám, které místo vodních trysek rozzáří světýlka. Hlavní část výzdoby je na náměstí Přemysla Otakara II., kde už stojí vánoční strom,“ vyjmenovala mluvčí DP Barbora Fišer.

Na doladění třináctimetrové jedle z Jílovic na Českobudějovicku technici pracují v týdnu tak, aby se mohla naplno rozzářit tuto sobotu v 16.30 hodin. Práce jim potrvají asi tři dny.

Stromy plné ozdob a řetězů ovšem budou i na dalších místech krajského města, a to na Mariánském a Senovážném náměstí, Žižkově třídě, sídlištích Máj, Šumava a Vltava a v osadě Kaliště. A je tu i jedna novinka. V Suchém Vrbném už byl strom na zdobení ve špatném stavu, nedaleko v Pětidomí se tak letos rozsvítí jiný.

Aby do města dostali sváteční atmosféru, musí šestice techniků využít tři vysokozdvižné plošiny s dosahem od 13 do 21 metrů, které má správa veřejného osvětlení k dispozici. A aby se vše stihlo před začátkem adventu, s částí výzdoby pomáhají i technici trolejového vedení s jejich sedmimetrovou plošinou.

„Koncepci zdobení si každoročně bere na starost nejzkušenější člen týmu Miloslav Bohoněk. Práci prý nejčastěji komplikují kola připnutá ke stožárům lamp, přes která se nelze dostat k servisním dvířkům,“ přiblížila Barbora Fišer.

Vloni zase pracovníky po nenadálém zákazu vánočních trhů překvapila přeskládaná elektroinstalace hlavního stromku, kterou museli narychlo v den slavnostního rozsvícení vracet do původního stavu.

Od dnešního dne také na náměstí Přemysla Otakara II. v souvislosti s adventním programem funguje ledové kluziště, které je zdarma přístupné denně až do 21 hodin.

Autor: