Budějovice opět chtějí mít nejhezčí strom. Na náměstí stojí kavkazská jedle

  13:26
V neděli před polednem přivezli na českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. letošní vánoční strom. Centrum bude letos zdobit třináctimetrová kavkazská jedle z nedalekých Nemanic. Tu nejprve jeřáb narovnal a dřevorubec jí před usazením osekal kmen. Město by rádo znovu obhájilo vítězství v anketě iDnes.cz o nejkrásnější strom v Česku.

Letos vánoční strom krajskému městu darovali soukromí majitelé z nedalekých Nemanic. O převoz se v neděli postaraly Lesy a rybníky města České Budějovice. U jedle se sešli už kolem deváté hodiny ráno v nemanické Jubilejní ulici.

„Musí tu být třeba šofér, dřevorubec nebo jeřábník s jeřábem,“ vysvětloval Ladislav Laluch ze společnosti Lesů a rybníků. Společnými silami přeřízli kmen, položili ho na transportní vůz a vyjeli směrem do města.

Na náměstí přijeli těsně před 11. hodinou ulicí Karla IV. a strom postavili na obvyklém místě před radnicí. Jeřáb zvedl špičku a strom narovnal a nechal ho viset ve vzduchu. Ke spodu kmene přiskočil dřevorubec s motorovou pilou, aby ho ořezal na rozměr otvoru. Po práci s pilou ještě průměr důkladně přeměřil.

„Vánoční stromy nám zpravidla nabízejí soukromí vlastníci, většinou máme na výběr z několika kusů. Pracovníci Lesů a rybníků města se pak vždycky vyjedou na místo podívat. Musí posoudit, zda je dendrologicky v pořádku, aby se nestalo, že se na náměstí zlomí,“ popsal výběr českobudějovický primátor Jiří Svoboda.

S letošním výběrem je spokojený. Třináctimetrová kavkazská jedle je podle něj pravidelná, rovná a krásná. I vzhled mají městští lesníci za úkol posoudit. „Hlavně musí dobře vypadat. Záleží také na jeho umístění. Pěkných stromů je dost, ale ne všude se technika dostane tak, aby bylo možné strom naložit a odvézt ho,“ řekl Laluch.

O výzdobu se nyní postará dopravní podnik, začne v příštích dnech tak, aby byl vánoční strom připravený na první adventní neděli. České Budějovice budou znovu obhajovat prvenství, jejich strom byl v anketě zvolen jako nejhezčí v republice v posledních třech letech.

Nejhezčí vánoční strom stojí v Budějovicích, rozhodli čtenáři v anketě

Před čtyřmi lety si také vysloužil publicitu, ale naopak proto, že byl zkroucený. Pokud mají vlastníci zájem, po Třech králích a odzdobení dostanou dřevo zpátky.

Letos se však obyvatelé krajského města kvůli pandemii musí obejít bez slavnostního rozsvěcování vánočně zdobeného stromu. Radnice nesdělí termín rozsvícení, aby se na náměstí nesrotila spousta lidí. „Uděláme to zkrátka někdy, až bude na náměstí více prázdno. Rozsvěcovat budeme postupně, po částech,“ prozradil primátor.

Autor: