Advent na budějovickém náměstí oživí vyhlídkové vánoční kolo

  9:54
Ulice už zdobí vánoční dekorace a na náměstí Přemysla Otakara II. vrcholí přípravy na Českobudějovický advent. Přestože kulturní program začne až v pátek, trhy už se otevřely.

Minulý rok museli organizátoři tradiční program kvůli pandemii zrušit, letos musejí dělat na poslední chvíli úpravy. Přestože na náměstí již od 14. listopadu stojí sto let starý, 14 metrů vysoký stříbrný smrk, jeho slavnostní rozsvícení 27. listopadu je zrušené. Na náměstí také 5. prosince neslétne z Černé věže anděl. Tyto oblíbené akce vždy navštěvovaly tisíce lidí, proto je pořadatelé a město museli odvolat.

Bezinfekčnost se kontrolovat zatím nebude

Bezinfekčnost se na Českobudějovickém adventu kontrolovat prozatím nebude. Pořadatelé nejsou oprávněni jakýmkoliv způsobem omezovat vstup lidem na náměstí, kteří se jdou například projít, podívat se na kašnu nebo si chtějí vyfotit bludný kámen.

„Jde o společenskou událost, která se nachází na veřejném prostranství, a my jsme povinni zachovat volný průchod náměstím všem pěším. To máme jasně dané i ve smlouvě. Krajskou hygienickou stanici jsme seznámili s celkovým konceptem letošního programu. Domluvili jsme se na dalším jednání a jsme připraveni reagovat na vývoj situace,“ objasnila Lenka Střítecká ze společnosti Art4promotion, která se stará o program v Českých Budějovicích. Zároveň žádá návštěvníky o dodržování bezpečnosti. K tomuto účelu jsou v celém areálu rozmístěné doporučující cedule.

Letošní nepřehlédnutelnou novinkou je vyhlídkové vánoční kolo, které se poprvé roztočí už v sobotu. Bude v provozu denně od 10 do 20 hodin. Návštěvníci si tak mohou užít pohled na adventní městečko z nové perspektivy, z výšky šestnácti metrů. Celková kapacita je pak 40 míst a jízda bude trvat přibližně pět minut.

„Kolo se vždy na chvíli zastaví, aby si návštěvníci mohli udělat fotografii na památku a zároveň ti dole bezpečně vystoupili,“ popsala Střítecká.

Lidé oceňují i rozmanitost programu. „Na advent se moc těším, protože přispívá k navázání té správné předvánoční atmosféry. Vyhlídkové kolo se mi moc líbí a program je pestrý, bude z čeho vybírat,“ sdělila Petra Kyryanová, která bydlí v Budějovicích.

Další novinkou jsou dobové panenky v nadživotní velikosti, které na své umístění čekaly podle slov pořadatelů dva roky. Lidé je najdou v prostoru mezi kašnou a kluzištěm. „Panenky dotvoří atmosféru ve vnitřní části městečka, které tak bude zase o něco krásnější,“ ujistila Střítecká.

Od příštího pátku se pak naplno rozjede kulturní program a otevře se tradiční kluziště, kde budou instrukce upozorňující na dodržování rozestupů. Kapacita se kontrolovala podle slov pořadatelů vždy, proto to letos nebude novinkou. Bruslit se bude denně od 10 do 21 hodin – o hodinu méně než v minulých letech.

Hlavním tématem kulturního programu bude muzikál. Vystoupí například hvězdy pražských muzikálů či operní zpěvačka. Na pódiu se vystřídají i folkové skupiny. „Hned příští pátek vystoupí Michaela Nosková. Speciální vánoční vystoupení přiveze 7. prosince zpěvačka a muzikálová herečka Anna Julie Slováčková s kapelou. Zapomenout nesmíme ani na operní zpěvačku Michaelu Gemrotovou Štikovou a mnoho dalších,“ pozvala Střítecká.

Letos se obmění i řada stánků. „Okolo patnácti procent stánkařů nám svou účast odřeklo. Zřejmě z obavy, že by se mohla akce zrušit. Naštěstí jsme je zvládli doplnit, a tak žádný nezůstane prázdný. Návštěvníci nepřijdou ani o tradiční punče nebo Matějův trdelník,“ doplnila.

V zoo chystají peklo pro děti

S přípravami finišují i další jihočeská města. Hluboká nad Vltavou se promění v Andělskou Hlubokou. Na zámku si lidé budou moci poslechnout koledy. V zoologické zahradě bude 4. prosince peklo pro děti.

V Třeboni se u dřevěného betlému objeví andělské divadlo. Chybět nebude ani tradiční andělský zvonkový průvod. V Týně nad Vltavou pořádají 12. prosince pohádkové trhy, které zpestří hudební vystoupení, živý betlém a pohádka Tři oříšky pro Popelku.

Český Krumlov láká na Ježíškovu poštu, andělský průvod městem či vánoční pohádky. Návštěvníci si budou moci užít i koncert kapely Kapka přímo na zámeckém nádvoří.