Čtyřletý chlapec utekl matce už potřetí, strážníci ho našli v trolejbusu

  13:40
Asi čtyřletý chlapec z Českých Budějovic po svém nedělním prvním útěku z domova podobnou akci zopakoval i v pondělí a úterý. Jednou ho strážníci našli v obchodním centru, podruhé v trolejbuse. Dítěti se naštěstí nic nestalo. O budoucnosti chlapce rozhodnou sociální pracovnice.

Městská policie pomáhala ženě, která u Družby našla chlapečka ve spodním prádle a bačkůrkách. | foto: MP České Budějovice

Poprvé dítě uteklo v neděli ráno, kdy ho pouze v bačkůrkách a spodním prádle zastihla seniorka nedaleko obchodního centra IGY na Pražské třídě v Českých Budějovicích. Asi čtyřletý chlapec si zřejmě nepozorovaně odemkl byt a utekl rodičům.

Kvůli vadě řeči nedokázal popsat, kde bydlí. S jeho záchranou tak kromě seniorky pomáhali i strážníci a záchranáři. O dítě se záhy přihlásila i jeho matka.

Čtyřletý chlapec si odemkl byt a vyrazil sám ven. Pak nedokázal říct, kde bydlí

Útěky z domova však mají druhé a třetí pokračování, informoval web Novinky.cz. Chlapec zmizel z domova také v pondělí, kdy se dostal do obchodního centra IGY. V úterý ráno vyrazil znovu, tentokrát se svezl i trolejbusem, kde ho našli strážníci. Záhy na místo dorazila jeho matka.

U případu byly také sociální pracovnice, které si chlapce převzaly. „Věcí se zabývá Oddělení sociálně právní ochrany dětí odboru sociálních věcí budějovického magistrátu. Tam už rodinu znají. Věříme, že se co nejdříve podniknou kroky, aby se podobné věci už neděly,“ shrnula mluvčí budějovických strážníků Věra Školková.

„Je to výjimečný případ“

Jak rychlá reakce bude následovat, to je otázkou. Stejně jako to, kam dítě zamíří. „Odbor sociální péče s rodinou spolupracuje už od loňského léta. Jenže rodina nemá trvalé bydliště v Českých Budějovicích, takže případ musí řešit odbor s místně příslušným úřadem mimo Jihočeský kraj,“ dodala mluvčí českobudějovického magistrátu Jitka Brůha Welzlová.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Potulování dítěte v okolí Pražské třídy je velice nebezpečné. Silnice patří mezi ty nejfrekventovanější v Budějovicích. Ani při jednom z útěků se dítěti nic nestalo.

„Podobný případ je výjimečný. V létě se občas stane, že se dítě ztratí rodičům, ale do pár minut ho najdeme. Na okolí bydliště rodiny se hlídky zaměřují, ale nemohou hlídat jedno dítě,“ naznačila Školková.

4. července 2024

Autor: