V třeboňském pivovaru Regent unikal čpavek, havárii zlikvidovali hasiči

  11:30,  aktualizováno  16:51
V pivovaru Regent v Třeboni unikal čpavek. Na místě zasahovali hasiči v protichemických oblecích. Podařilo se jim unikající plyn zastavit. Lidé se již k pivovaru mohou přibližovat, policie ukončila uzávěru.

V třeboňském pivovaru Regent došlo k úniku plynu. Zasahují hasiči v protichemických oblecích. | foto: HZS Jihočeského kraje

Operační středisko hasičů přijalo oznámení o úniku čpavku krátce před devátou hodinou ráno.

„Na místo byly vyslány profesionální jednotky z Třeboně a Českých Budějovic a jednotky dobrovolných hasičů Třeboň, Branná a Lomnice nad Lužnicí,“ informoval Vratislav Malý z Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje.

K pivovaru Regent vyjela i chemická laboratoř jihočeských hasičů z krajského města. Celkem zasahovalo sedm kusů techniky a přes dvacet hasičů. Z objektu evakuovali 18 lidí.

Na místě byla i policie, která zajišťovala okolí ve vzdálenosti zhruba 300 metrů od pivovaru.

„Hasiči vytvořili průzkumnou skupinu v ochranných protichemických oblecích s dýchací technikou uvnitř a pracují na zastavení úniku,“ líčil dopoledne Malý.

Hasičům se nejprve podařilo výrazně zmenšit objem unikajícího plynu a pak pracovali na jeho úplné likvidaci. Celá situace se obešla bez zranění.

Hasiči s policisty až do odpledne apelovali místní obyvatele, aby se nepřibližovali k pivovaru a dbali jejich pokynů.

Ani ve tři hodiny ještě nebyl zásah u konce. Čpavek v menším množství stále unikal. V půl čtvrté na místo přijela specializovaná firma, která čpavek odčerpala z nádrže.

„Krátce po čtvrté hodině profesionální hasiči ukončili zásah v třeboňském pivovaru, již nedochází k úniku čpavku do okolí,“ hlásil Vratislav Malý.

Specializovaná firma na místě zůstala, stejně jako třeboňští dobrovolní hasiči kvůli monitoringu. Likvidace zbytků čpavku z nádrží pravděpodobně bude pokračovat ještě v noci.

Podle třeboňského sládka Jaromíra Čeledy zatím nelze vyčíslit vzniklé škody. „Čpavek je potřeba při chlazení. Takže jistě kvůli tomu nějaké ztráty mít budeme, ale momentálně to nedokážu říci konkrétněji,“ řekl Čeleda s tím, že přesnou příčinu úniku bude pivovar teprve zjišťovat.

Autoři: ,