iDNES.cz

Obří zástrčka v centru Budějovic upozorňuje na závislost na elektřině

  17:54
Festival Umění ve městě už je v Českých Budějovicích několik týdnů, nyní ovšem přibylo ještě jedno sochařské dílo. Na Lannově třídě se tyčí více než čtyřmetrová socha Milana Caise s názvem Disconnected (Odpojeno). Vypadá jako obří zástrčka s kusem kabelu. Má upozornit na lidskou závislost na elektrické energii či hrozbu blackoutu.

Na Lannovu třídu umístili sochu odpoledne za pomocí těžké techniky. Dílo je z ocele, a jak autor Milan Cais upozornil, práce na něm mu trvala asi měsíc. Předtím ještě kov upravovala specializovaná firma.

Samotná instalace trvala několik desítek minut, aby socha v prostoru co nejlépe vynikla. Kolemjdoucí si ji okamžitě začali ve velkém fotit, ihned zaujala.

Dílo je poslední velkoformátovou sochou letošního ročníku festivalu Umění ve městě v Českých Budějovicích. Dokončení zdrželo dodání materiálu v souvislosti s pandemií koronaviru. 

Socha Milana Caise, který je známý také jako zpívající bubeník z kapely Tata Bojs, upozorňuje na témata jako blackout, digitalizace a závislost na energii obecně. 

„V tom roce, který máme za sebou, jsme obrovsky ke komunikaci využívali internet a různé sociální sítě a kanály, chyběl osobní kontakt. Závislost na elektrické energii tak ještě stoupla. Zjednodušeně řečeno je ta socha takovou alegorií dnešní doby,“ popsal Cais.

Zvětšená a naddimenzovaná je záměrně, aby si vedle ní člověk připadal menší. „Ztvárněná je takto banálně jako kus drátu, který někdo utrhl, nebo vyrval,“ doplnil Milan Cais.

Tématem ročníku je městské prostředí

Už od června pak mohou obyvatelé i turisté v ulicích Českých Budějovic vidět i další díla v pořadí 14. ročníku venkovní výstavy. Letos je zaměřená na téma CITY (anglicky město).

VIDEO: Obří oči oživily chladicí věže, na Temelín hleděly stovky lidí

„Město je živý organismus, který se proměňuje s denní dobou, stejná místa působí a fungují v různých fázích dne a noci jinak. Pro mnoho umělců je tak prostředí veřejného prostoru a industriálních čtvrtí inspirativní a ve své výtvarné tvorbě s tímto tématem pracují. Téma letošního ročníku zároveň pracuje i s faktem, že za poslední rok se v souvislosti s pandemií výrazně změnil život lidí. Instalace tak budou reflektovat i tuto skutečnost,“ uvedl náměstek primátora Juraj Thoma. 

V Českých Budějovicích je k vidění přes dvacet instalací. „Některé objekty vznikají přímo pro letošní ročník a daný prostor. To je i naším dlouhodobým cílem, aby díla vznikala pro dané místo a ideálně ve městě mohla zůstat,“ dodala Alena Doležalová, produkční spolku Umění ve městě.

Díla jsou na tradičních místech jako je náměstí Přemysla Otakara II., Piaristickém náměstí, na slepém rameni Vltavy, Lannově třídě či Zátkově nábřeží, nově také u Jihočeské vědecké knihovny či sportovní haly.

Umění ve městě představí svá díla kromě Budějovic také v Hluboké nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Lipně nad Vltavou, Volyni a ve Vodňanech až do konce září.

Autor:
zpět na článek