Kusy uhynulých ptáků i shnilá sláma. Kachny žily v otřesných podmínkách

  9:38
V naprosto otřesných podmínkách žily kachny v jednom z chovů na Českobudějovicku. Neměly dostatek vody ani stravy, když některé uhynuly, nechal je majitel na místě. Stovka dalších při kontrole inspektorů z veterinární správy nebyla schopna pohybu. Teď muži za jeho počínání hrozí až deset let vězení.

Mimořádný případ se týká stovek chovaných kachen. Vyšetřují ho kriminalisté z odboru hospodářské kriminality jihočeského policejního ředitelství.

„Na základě poznatků krajské veterinární správy obvinili v těchto dnech chovatele a zároveň předsedu družstva ze zločinu týrání zvířat a chovu zvířat v nevhodných podmínkách. Trestní zákoník na tyto činy pamatuje sazbou odnětí svobody v délce až deseti let,“ zdůraznil jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner.

Podle zjištěných informací muž stovky kachen choval v nevhodných podmínkách, nezajistil jim řádnou výživu ani vodu. „Nesplnil odpovídající zoohygienické podmínky ani základní veterinární péči,“ podotkl Matzner.

Například podestýlka se skládala z trusu, shnilé a mokré slámy a částí uhynulých zvířat. Kontroly veterinární správy tento stav zaznamenaly už v roce 2022, a to opakovaně. Případ se nyní dostal až k obvinění.

„Při kontrole inspektorek veterinární správy se naskytl velmi smutný pohled, některé kachny se abnormálně a soustavně točily do kruhu, další kachny pak ležely pouze na zádech a stovka kachen nebyla již vůbec schopná pohybu. Zvířata obviněný muž choval za účelem obchodu. Pravděpodobně i soud bude určitě zajímat, zda tento způsob chovu zvířat považoval za evropský standart,“ popsal otřesný případ policejní mluvčí.

Vyšetřovatelka muže obvinila ze zmiňovaných skutků, vyšetřování je vedené na svobodě.

Autor: