Pohraničníci chtěli tvrz Tichá vyhodit do povětří, nadšenci ji opravují

  12:31
Vlastnili ji Rožmberkové i Buquoyové. Středověkou tvrz Tichá na břehu rybníka Hláska u obce Dolní Dvořiště také několikrát poškodil požár. Za socialismu se jí chtěli zbavit pohraničníci, až v posledním desetiletí začali zříceninu obnovovat nadšenci ze spolku Hrady na Malši. A staví v ní také centrum historických řemesel.

Tvrz Tichá opravují nadšenci ze spolku Hrady na Malši. | foto: Radek Kocanda

„Tvrz Tichá stála čtyřicet metrů od hraničního elektrického plotu. V 70. letech minulého století se ji snažili pohraničníci vyhodit do povětří, ale vzhledem k tomu, že má v základech zdivo až 3,5 metru silné, se jim to nepodařilo,“ připomíná manažer spolku Hrady na Malši Radek Kocanda.

V roce 2010 spolek obnovil podlahy jednotlivých pater věže, postavil vnější schodiště a zazdil přízemní vchod. Od letoška je tvrz ve vesnici Tichá součástí česko-rakouské stezky po hradech a zámcích nazvané Zemská cesta a díky přeshraničnímu projektu se dočká další obnovy.

Hrady na Malši

„Jedná se o unikátní rekonstrukci, která zahrnuje výstavbu hrázděného patra, střechy a schodiště. Je prováděna pomocí speciálních stavebních technik používaných v minulosti. V tomto a příštím roce se Tichá dočká ještě konzervace tvrziště, opravy a zastřešení středověkých sklepů a nové budovy zázemí, která bude sloužit jako centrum středověkých řemesel,“ popisuje Kocanda.

Součástí několikaletého projektu s názvem Přírodní a kulturní zážitky na Zemské cestě je na české straně i výstavba stodoly a ratejny v podhradí zříceniny na Pořešíně.

Podobně pokračují práce i na rakouské straně hranice. U partnerských hradů a zřícenin, jako je Prandegg, se podařilo obnovit koňská stání a byla zrekonstruována část traktu se stodolami.

V projektu s evropskou dotací ve výši bezmála dva miliony eur jsou i workshopy s ukázkami starých řemesel. Návštěvníci se mohou o prázdninách seznámit například s tím, jak naši předkové vařili pivo, pletli košíky a pekli chleba.

„Na Pořešíně chystáme od 25. července do 2. srpna workshop tesařství a od 31. července do 2. srpna tam budou kamnáři vyrábět repliku středověkých kachlových kamen pro velkou věž tvrze v Tiché,“ plánuje Kocanda.

Přitom nové podhradí na Pořešíně dostane kromě stodoly a ratejny postupně další stavby, například špýchary, komory a další hospodářská i obytná stavení.

Na tříhektarovém pozemku vznikne díky spolku Hrady na Malši ojedinělé středisko zachráněných dřevěných staveb z 16. až 19. století celých jihozápadních Čech.

Tvrz Tichá stojí kousek od rakouských hranic.

Tvrz Tichá stojí kousek od rakouských hranic.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz