Na obchvatu Svinů by měla platit sedmdesátka, výkup pozemků začne za rok

  13:08
Mohla by tam být jen padesátka? Kdy začnete vykupovat pozemky? Jak se stanoví jejich ceny? Takové dotazy padaly v prvním březnovém týdnu na krajském úřadě Jihočeského kraje, kde se uskutečnilo veřejné jednání v souvislosti s plánovanou stavbou severního obchvatu Trhových Svinů.

Okolo padesáti zájemců dorazilo na jednání o budoucím obchvatu Trhových Svinů. Ne každý se však mohl dopolední akce zúčastnit, a tak MF DNES vybrala pět dotazů a přidává k nim odpovědi.

Městem na Českobudějovicku podle posledního měření projede denně 7 700 aut, která se musí proplétat i velmi úzkými cestami a přes náměstí.

1. Jsem majitelem pozemku, stavbou mou parcelu rozdělíte, a tím se částečně znehodnotí? Vykoupíte také pozemky, které přímo pro obchvat nepotřebujete?
Jihočeský kraj vykoupí i některé drobnější plochy u stavby, které ztratí na hodnotě tím, že majiteli zbude například jen několik desítek metrů čtverečních. Velké parcely o tisících metrech v blízkosti stavby už ale kraj navíc vykupovat nehodlá.

Severní obchvat Trhových Svinů

  • Délka: 3,5 kilometru
  • Zahájení stavby: 2026
  • Uvedení do provozu: 2028
  • Počet křížení a křižovatek: 5
  • Předpokládaná cena:
    440 mil. Kč
  • Investor: Jihočeský kraj

2. Kdy začnou výkupy?
Mělo by to být v druhé čtvrtině roku 2025, kdy dorazí dotčeným majitelům návrhy smluv. Zástupci kraje jsou připraveni se všemi individuálně jednat.

3. Jak se stanoví ceny pozemků?
Jihočeský kraj si nechává zpracovat tři odhadní ceny. Posudek, podle kterého vykupuje stát, pak cenu v případě vyvlastnění a dále zjišťovací řízení, na základě kterého se plocha ocení. Jiný odhad je výhodnější při výkupu orné půdy či luk, jiný u plochy, kde je také nějaká nemovitost. Jihočeský kraj ale zároveň garantuje, že vždy majitelům nabídne tu částku, která je ze všech tří odhadů ta nejvyšší. Samozřejmě má každý majitel právo na prodej nepřistoupit. Pak bude ale logicky následovat vyvlastňovací řízení. Severní obchvat Trhových Svinů je označený jako veřejně prospěšná stavba.

4. Mohla by být v některých úsecích obchvatu rychlost snížená na 50 kilometrů za hodinu?
Na budoucí silnici se počítá se sedmdesátkou, o případné padesátce bude rozhodovat policie. Praxe je taková, že většinou zůstává 70 km/h. Nicméně kraj při jednání i tuto připomínku zaznamenal. Stejně tak se bude ještě zabývat možnostmi některých nájezdů na obchvat. Zřejmě také do projektu zapracuje protihlukové stěny na mostu blízko rybníka Brigádník, o což požádali zástupci tamního rybářského svazu.

5. Až bude obchvat v provozu, je možné omezit vjezd těžkých aut do Trhových Svinů?
Ano, takové opatření lze udělat a omezit do města vjezd vozidlům nad 12 tun, výjimku bude mít samozřejmě dopravní obsluha.

Autor: