Projekt, povolení ke stavbě i potřebnou dokumentaci připraví Atelier 111 architekti, jehož návrh přeměny zvítězil v užší soutěži. Projekční práce za 16 milionů korun potrvají zhruba čtyři roky.
Město nyní historicky cenné budovy staticky zabezpečí a připravuje výběrové řízení na zhotovitele stavby.
„Naším cílem je zachovat co největší část původních staveb kvůli jejich historické hodnotě, a proto je musíme do doby zahájení stavby zabezpečit před dalším chátráním. Na celkovou obnovu budeme mezitím shánět dotaci. Výhodou je, že díky rozčlenění areálu na jednotlivé objekty můžeme opravu provádět na etapy a případně tak nezatížit rozpočet města vysokým výdajem najednou,“ vysvětlila starostka Jaroslava Martanová.
Areál tiskáren se nachází v městské památkové zóně nedaleko náměstí Svobody. Tvoří ho tři budovy, dva patrové městské domy ve Steinbrenerově ulici a jižní křídlo tiskárny vybudované v roce 1872.
Některým zchátralým objektům v minulosti hrozila demolice. Město budovy odkoupilo před třemi lety.
„Chceme dát rodnému domu Johanna Steinbrenera a celému areálu bývalé tiskárny nový život a vytvořit ve Vimperku unikátní multifunkční prostor s odkazem na slavnou tradici zdejšího tiskařství, který by mohla využívat veřejnost i návštěvníci města,“ okomentovala Martanová.
V plánu je kulturní centrum s multifunkčními sály, expozicemi knihtiskaře Steinbrenera, ubytování, zázemí a prostory pro komunitní setkávání včetně kavárny.
Autoři vítězného návrhu představí budoucí podobu celého areálu zájemcům na radnici 1. října při Dnech architektury. Přednáška začne v 18 hodin v budově městského úřadu.