TEST TRHŮ: V centru Budějovic se opět bruslí, zážitek nabídne i výhled z kola

Českobudějovické náměstí Přemysla Otakara II. zaplnila stovka dřevěných chaloupek, které tvoří adventní městečko. Návštěvníci vánočních trhů v nich kupují drobné dárky, ozdoby i oblíbené pochutiny. Přestože někteří stánkaři přijímají platby kartou, většina trhovců vyžaduje hotovost. Mezerou trhů i nadále zůstává absence vratných zálohovaných kelímků.

Největším lákadlem je i po letech ledové kluziště okolo Samsonovy kašny, kde se stejně jako minulé roky prohánějí bruslaři zdarma. Led je přístupný každý den od 10 do 21 hodin až do 6. ledna. Kdo se bude chtít sklouznout, ale nemá vlastní brusle, může využít půjčovnu, která nabídne i dětská odrážedla a helmy.

Po celý advent se v Ježíškově dílně nedaleko vánočního stromu střídají jihočeští řemeslníci. Ti učí příchozí děti základy tradiční výroby. Vlastnoručně vyráběný sortiment pak nabízejí v řemeslné galerii.

Unikátní průvodce vánočními trhy: Kde v Česku hledat nejlepší adventní atmosféru

Do dálky zářící vyhlídkové kolo společně s nasvícením dětským kolotočem zdařile podtrhují vánoční atmosféru. Zájemci se na atrakcích mohou svést vždy mezi desátou a dvacátou hodinou.

Ceny občerstvení

svařák 60 Kč/ 2 dl

punč 70 Kč/ 2 dl

čaj 45 Kč

káva 45 Kč

trdelník 100 Kč

klobása 120 Kč

mandle v cukru 70 Kč

placky s povidly 100 Kč

Součástí trhů jsou mobilní toalety. Na vyhrazeném místě je sedm toalet a mobilní pisoár. Záchody vypadají čistě, jsou zdarma a bez front.

Víkendová dopoledne patří dětem a divadelním i filmovým pohádkám. Každé pondělí od 17 hodin se koná vánoční workshop s názvem Ochutnejte kouzlo Vánoc, kde účastníci nasají inspiraci pro vánoční pečení. Čtvrteční odpoledne pak pořadatelé vyhradili charitativním tématům a projektům.

Větší prostor pro prezentaci tentokrát dostaly neziskové a sociálně zaměřené organizace, které pomáhají znevýhodněným skupinám z Budějovic a blízkého okolí. Své výrobky mohou nabízet na adventních trzích oproštěny od poplatku za stánek.

Tipy z programu

19. 12. od 20.00 koncert Petry Černocké
20. 12. od 17.00 vyhlášení soutěže Vánoční hvězda
22. 12. od 20.00 koncert kapely The Greens
23. 12. od 17.00 muzikál Zuzany Benešové a Lukáše Randáka
31. 12. od 16.00 Silvestr kolem Samsona
1. 1. od 15.00 Novoroční koncert

Na pódiu se střídají hudební vystoupení místních kapel i známých jmen. Třeba v úterý 19. prosince vystoupí Petra Černocká. Hlavní hvězdou programu byla už 1. prosince Marie Rottrová.

Při plánování letošních trhů se radnice zaměřila na to, aby si z nabídky vybrali všechny skupiny návštěvníků.

„I to byla jedna z věcí, na kterou při výběrovém řízení kladlo město důraz. Vidím zlepšení oproti předcházejícím rokům, za což jsem velmi ráda. Jedním z našich požadavků byl i silvestrovský program, aby lidé mohli společně slavit na náměstí,“ sdělila Zuzana Kudláčková, náměstkyně primátorky pro kulturu.

Hodnocení MF DNES

Ceny: 4 hvězdičky
Občerstvení: 4 hvězdičky
Nabídka: 5 hvězdiček
Atmosféra: 5 hvězdiček

Pozn. red. Redakce MF DNES v hodnocení uděluje hvězdičky od jedné do pěti.

Autor: