iDNES.cz

K reaktoru i do chladicí věže Temelína zavedou zájemce virtuální prohlídky

  8:58
Nasadit si speciální brýle, sluchátka, pohodlně se usadit a virtuální prohlídka Jaderné elektrárny Temelín může začít. Od pondělí se mohou návštěvníci tamního infocentra v zámečku díky nové technologii dostat přímo k jadernému reaktoru nebo do prostoru chladicí věže.

Návštěvníci se díky technologii dostanou do míst, kam se běžně nepodívají ani samotní zaměstnanci. 

„Z reakcí víme, že největší zážitek je pro ně návštěva areálu elektrárny včetně nejdůležitějších budov. Ve většině z nich jsme schopni provoz ukázat, ale na jaderných elektrárnách to z bezpečnostních důvodů nejde. Paradoxně je ale právě toto nejzajímavější,“ řekla vedoucí infocenter Skupiny ČEZ Kateřina Bartůšková, která řídila celý projekt vzniku virtuální prohlídky. 

„Dokud člověk nevidí ty věci v reálné velikosti a nedovede si prostor představit, tak to prostě nikdy není ono,“ doplnila. Společně s dalšími kolegy proto přemýšleli, jak návštěvníkům temelínského infocentra tyto unikátní prostory zpřístupnit. 

„Pomohly nám v tom moderní technologie, virtuální realita,“ dodala Bartůšková. Díky ní se tak lidé za necelých 20 minut dostanou přes recepci a kontrolované pásmo až do reaktorového sálu nebo skladu použitého paliva.

S moderátorem, který prohlídku po celou dobu komentuje, se nakonec podívají i do interiéru chladicí věže. Odtud mají možnost vidět jedinečné záběry pořízené dronem. Za normálních okolností naživo by taková návštěva areálu trvala několik hodin.

Prvními, kdo zažili virtuální prohlídku elektrárny, byli studenti Střední průmyslové školy v Třebíči. Ze zážitku byli nadšení. „Bylo to úžasné, skvěle zpracované. Moc jsem si to užil a klidně bych se podíval znovu,“ podělil se o své dojmy student Daniel Švejdík. 

Jeho brýle a sluchátka, ale i dalších spolužáků, putovaly ihned po použití do speciálního dezinfekčního boxu. „Ten pomocí UV paprsku dokáže odstranit všechny viry a bakterie a je certifikovaný i na koronavirus,“ upřesnil mluvčí elektrárny Marek Sviták.

Spuštěním nové prohlídky navázal Temelín na úspěšný projekt Virtuálně v elektrárně určený pro školy. Do budoucna energetici plánují vyrazit s touto prohlídkou i mimo infocentrum, například do dětských domovů nebo domovů pro seniory.

zpět na článek