Ochlazení už se hlásí, na šumavské Kvildě potřetí napadl sníh

  8:58
Předpovědí počasí avizované ochlazení před víkendem už se ohlásilo na Šumavě. V noci na pátek v některých částech pohoří nasněžilo. Již třetí letošní sníh mají ve Kvildě na Prachaticku. Je to zatím jen slabá vrstva. Pokud se příští týden vrátí na Šumavu inverzní počasí, ani tentokrát sníh nevydrží.

Sněžit začalo kolem půlnoci. „Podle toho jak hlásí počasí na příští týden, kdy by mohli být tři inverzní dni, tak sníh znovu zmizí. Ani do třetice se, myslím, neudrží,“ předpokládá starosta Kvildy Václav Vostradovský.

V obci pamatují touto dobou i větší množství sněhu, třeba před třemi lety tu bylo kolem deseti centimetrů. Dnešní poprašek není pro Kvildu nic nezvyklého.

Na silnici musí člověk přizpůsobit rychlost. Na silnici to může klouzat. Pokud má však řidič přezuto, zvládne průjezd bez problémů.

Ani jihočeští silničáři nezaznamenali žádné komplikace. „Zatím jsme pouze v pohotovosti. Na místě jsme provedli jednu kontrolní jízdu. Bylo to drobné sněžení. Ani jsme nezaznamenali problémy se sjízdností, třeba že by někdo telefonoval a žádal o asistenci nebo si stěžoval na špatně upravené úseky. Sníh se držel spíše okolo silnice,“ informuje dispečink Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Ochlazení před koncem týdne avizovali meteorologové už v pondělní předpovědi počasí.  Teploty mohou o víkendu klesat pod nulu zejména přes noc i nížinách.

Na rakouském Hochfichtu začali zasněžovat

Ochlazení využili v lyžařském areálu Hochficht na rakouské straně Šumavy. Spustili tam sněžná děla. Vleky a lanovky chtějí rozjet 7. prosince.

„Od brzkého rána zasněžujeme sjezdovky a k tomu připadlo trochu přírodního sněhu. Před letošní sezonou jsme koupili 21 nových nejvýkonnějších sněžných děl a celkem jich na Hochfichtu máme již 130. To nám umožní ještě rychlejší a kvalitnější výrobu technického sněhu,“ uvedl ředitel Hochfichtu Gerald Paschinger.

Areály na české straně Šumavy si zatím sněžná děla v uplynulých dnech otestovaly, ale naplno je zatím nespustily.

„Jsme připraveni na zasněžování a jakmile nám to teploty dovolí, sněžná děla spustíme,“ řekla pro ČTK za Skiareál Lipno Olga Kneiflová. Středisko podle ní zatím nenaplánovalo přesný termín pro zahájení sezony. „Ale v minulých letech jsme začínali většinou v polovině prosince,“ dodala.

Autoři: ,