Ve finále ankety Strom roku je i lípa, kterou před 70 lety zapálil blesk

  17:00
Mezi dvanácti finalisty ankety Strom roku jsou i tři zástupci z jižních Čech. Lípa Kapucínka roste v areálu kláštera ve Zlaté Koruně, Běleňská lípa zdobí stejnojmennou osadu u Malšína na Krumlovsku a jasan ztepilý nedaleko Olešníka dostal jméno Strážce Výštice. Hlasování vypukne 21. června.

Lípa Kapucínka stojící v areálu kláštera ve Zlaté Koruně se dostala do finále ankety Strom roku. | foto: Petr Lundák, MF DNES

Mohutná byla už za vlády Petra Voka. Pamatuje husity, světové války i osidlování pohraničí. Lípě – památnému stromu v osadě Běleň u Malšína na Českokrumlovsku – přisuzují dendrologové věk na 830 až 880 let, což z něho dělá nejstarší jihočeský strom.

Dnes je běleňská lípa jedním z dvanácti finalistů nominovaných na Strom roku. Do užšího výběru 20. ročníku ankety postoupili hned tři zástupci z jižních Čech.

„Pochopitelně, že nás zájem těší. Lípu tady zná každý. Podle zápisu v kronice měl původně její kmen obvod, který obejmulo dvanáct mužů. Před 70 lety ji zapálil blesk, ale po čase se znovu zmladila,“ říká starosta Malšína Josef Fatura.

Podle legendy lípu malolistou zasadil stavitel hospodářského dvora, podle něhož nese osada dodnes jméno. V té době už existoval klášter v nedaleké Zátoni a také obchodní cesta spojující Linec, Vyšší Brod, Zátoň a Frymburk. U pozdějšího Malšína se trasy protínaly v místě zvaném Tumberg neboli strážná věž.

To všechno lípa pamatuje. Tábořili pod ní husité i vojska za třicetileté války. Coby ikona v centru sídla zažila křtiny, svatby i pohřby. Odcházeli od ní muži do válek a k odsunu poslední němečtí obyvatelé.

Její život v roce 1951 málem ukončil blesk. Stalo se to skoro symbolicky po roce od nechvalně známé Akce K, kdy Státní bezpečnost vystěhovala členy řádu z blízkého kláštera ve Vyšším Brodě. Strom shořel, ale zázračně zase ožil. Dnes má z původního obvodu kmene zhruba polovinu a jeho koruna je opět zelená.

Podle starosty Fatury ožívá také okolí památné lípy. Na původních základech zbořených domů si postavili rekreační objekty chalupáři, čtyři rodiny se zde dokonce usídlily trvale.

Další nominovanou lípou s dlouhou pamětí je Kapucínka ve Zlaté Koruně. Je zhruba o polovinu mladší než její běleňská kolegyně, ale i ona má zajímavou historii. Pověst říká, že když husité vypálili v roce 1420 místní klášter, oběsili v její koruně několik mnichů. Od té doby má listy stočené do tvaru kapuce. Podle dendrologů jde jen o pověst, protože v té době ještě nerostla.

Nejmladším jihočeským finalistou je jasan ztepilý rostoucí u obce Olešník na Českobudějovicku. Říká se mu Strážce Výštice, podle názvu statku, u kterého stojí 70 let a o nějž pečují noví majitelé.

Jihočeské stromy se dostaly do užšího výběru ze 77 nominovaných na základě počtu hlasů lidí zapojených do ankety.

„Jejím cílem je nejen upozornit na významné stromy, ale také na ty, které jsou v ohrožení. Potřebují nejen péči, ale i pozornost, kterou si zaslouží,“ uvedla Silvie Zeinerová Sanža z Nadace partnerství, která soutěž organizuje.

Finálové online hlasování se otevře pro veřejnost od 21. června na webu stromroku.cz a potrvá do 12. září.