Na střední školy míří silný ročník, zájem o gymnázia je ale nižší

  16:38
Do 1. března mohli deváťáci podat přihlášku na střední školu či gymnázium. Možnosti měli stejné jako v minulých letech, podle ohlasů ředitelů škol se ale značně zvýšil zájem o studium na oborově zaměřených školách po celém kraji. Může za to hlavně populačně nejsilnější ročník za posledních 29 let.

Výrazně více dětí se tak hlásí například na SOŠ a SOU v Milevsku na Písecku, kam docházejí nebo dojíždějí žáci hlavně z bližšího okolí. „Je to poměrně jasně vidět. Tentokrát k nám dorazilo o třicet procent více přihlášek než loni. Daleko větší zájem máme u učebních oborů, kam se hlásí 62 zájemců z 89 celkových,“ popisuje ředitel školy Václav Kašpar.

Tento rok na milevské škole usiluje podstatně více zájemců o studium na opraváře zemědělských strojů, kde mají přibližně dvojnásobný převis. „Hodně se nám hlásí také na dvojobory se zaměřením na strojařství, takže na obráběče nebo strojní mechaniky. Sešly se nám také přihlášky do nově otevřeného oboru farmář,“ doplňuje ředitel.

Naopak o něco méně přihlášek než v předchozím roce přijali na Střední škole spojů a informatiky v Táboře, kam se tentokrát hlásí celkem 180 dětí. „Je to o deset méně než loni, ale tehdy jsme měli mimořádně silný ročník. Tradičně se k nám chlapci hlásí na IT obor, v jiných oblastech zájem spíše kolísá. Konečné závěry ale dělat zatím nemůžeme, dokud nám žáci neodevzdají zápisové lístky. Z velkého převisu může být nakonec průměrně zaplněná třída,“ upozorňuje Jana Čejková z táborské školy.

Češi se u přijímaček na střední zlepšili v matematice, Ukrajincům se nedařilo

Bezmála pět stovek zájemců se obrátilo také na Střední zdravotnickou školu a Vyšší odbornou školu zdravotnickou v Českých Budějovicích, kde se zájem oproti školnímu roku 2021/22 zvýšil asi o desetinu. „I tak ale máme přibližně dvouapůlnásobný převis. Stále to však nemá na situaci před dvěma roky, kdy se k nám i kvůli koronavirové pandemii hlásilo až 600 dětí,“ přibližuje situaci ředitel Karel Štix.

Podle něho je tradičně velký zájem o obor Praktická sestra, na nějž včetně dvou detašovaných pracovišť ve Strakonicích a Prachaticích nabírají čtyři třídy studentů. „Téměř čtyřnásobný převis máme u zdravotnického lycea a dvojnásobek je u zubního technika. Velký zájem je letos i o sportovního a rekondičního maséra,“ říká Štix s tím, že slabší je to jen v Prachaticích. „Tam budeme volná místa doplňovat v druhém kole,“ dodává.

Kapacity gymnázií nezvýší

Odlišná je letos situace na jihočeských gymnáziích. Velká část zaznamenala výrazný propad počtu přihlášek. Podle Antonína Sekyrky, ředitele českobudějovického Gymnázia Česká, přišlo tento rok pouze 86 přihlášek na čtyřletý obor, zatímco loni jich bylo celkem 140. Škola přitom může přijmout třicítku nejlepších uchazečů.

„Myslím si, že za tím stojí nešťastné mediální výstupy směrem k rodičům a uchazečům. Z nich se dozvídali, že kvůli silnému populačnímu ročníku v devátých třídách budou mít daleko těžší pozici při přijímání na gymnázia. Spoustu dětí to odradilo, což se projevilo i na počtu přihlášek,“ odhaduje Sekyrka, podle něhož kvůli tomu vznikl i přetlak na středních školách.

Také připomíná, že kvůli obavám o místa na gymnázium rodiče často volali. „Vyptávali se na zájem ostatních dětí. Nakonec byli velmi překvapeni, že je zájem daleko nižší. Co vím od kolegů z Budějovic, situace je všude podobná,“ tvrdí.

Praha čelí omezené kapacitě středních škol, magistrát přidal stovky míst

Náměstek hejtmana pro školství Pavel Klíma ale ani tak nevidí žádný důvod pro navyšování kapacit jihočeských gymnázií. „Když se na druhou stranu podíváme na vytížení středních škol, jsme na zhruba 75 procentech. Hrozí však, že letos bude více zklamaných uchazečů o vysněnou školu,“ připouští.

Připomíná i situaci v Praze, kde se obavy o místa na gymnáziích projevily naplno. „V hlavním městě mají s kapacitami gymnázií dlouhodobé problémy, protože se na ně sjíždějí studenti i ze Středočeského kraje. Takový problém na jihu Čech naštěstí řešit nemusíme. Pokud bychom navíc začali přijímat více lidí na gymnázia, ubyli by absolventi odborných škol. Tím by vznikl vážný problém jinde,“ srovnal.