Při opravách strakonického hradu odkryli vzácné malby z 18. století

  16:33
Velká rekonstrukce strakonického hradu za 140 milionů korun pokračuje. Stavaři odhalují staré poklady. Muzeum středního Pootaví má v plánu otevřít výstavu o historii maltézského řádu, dudáctví nebo výrobě motocyklů. Hotovo bude za rok a půl.

U kapitulní síně v ambitu pracuje restaurátor Josef Novotný. Obnovuje nástěnné malby. „Jsou to scény ze života Krista. V minulosti už byly několikrát restaurovány. Tmelili jsme je a čistili, celý prostor byl zaprášený. Teď plochu retušujeme,“ vysvětluje Novotný. | foto: David Nebor, MF DNES

Největší sbírka dud ve střední Evropě. Z takového rekordu se může těšit strakonické Muzeum středního Pootaví. Až opraví prostory hradu, kde sídlí, ukážou nástroje lidem. Věnují jim jednu z plánovaných expozic.

„V současnosti máme ve sbírce zhruba 90 kousků. Získáváme je nákupem z Česka i zahraničí nebo necháváme restaurovat staré nástroje. Výstava dud bude výjimečná,“ slibuje ředitelka muzea Ivana Říhová.

Součástí obnovené expozice dudáctví budou i zrestaurované staré nástroje, na které hrával místní dudák Ondřej Hoffmann.

Aby tyto i další historické předměty mohli obdivovat návštěvníci hradu, řemeslníci pracují v chodbách a místnostech. Budou tu minimálně ještě rok a půl, hotovo má být na konci června 2021. 

Poté může muzeum lákat na výstavy. Rekonstrukce začala už minulý rok a včetně neplánovaných prací vyjde na 140 milionů korun. Větší část pokryje dotace, zbytek půjde ze státního rozpočtu a přispěje i Jihočeský kraj, který hrad vlastní.

Stavaři nejprve odbourávali novodobé nepůvodní podlahy, stropy a příčky. Z interiérů vynesli odstraněné omítky, desky a cihly. Letos se do práce pustili řemeslníci.

„V bývalém děkanství v první polovině roku dokončili základní instalaci elektrických sítí. Dále se podařilo dodělat hrubé rozvody ústředního topení. Hotová je i šachta pro výtah, kterým se návštěvníci muzea z prvního hradního nádvoří dostanou do prostoru děkanství,“ dodává Říhová.

Nejstarší trámy jsou ze 14. století

Tesaři zajišťovali a zesilovali stropy. Speciálně prozkoumali nahnilé dřevěné trámy. Výzkum ukázal jejich stáří. Nejstarší stropní trámy předkové vytesali ze smrků a borovic pokácených v polovině 14. století.

Letos také pokračovaly restaurátorské práce v rokokovém salonku v objektu bývalé komendy. V něm se podařilo odkrýt nástěnné malby z poloviny 18. století. 

„Vyobrazují čtyři průhledy do krajiny. Restaurátoři odhadují, že jde nejspíše o italskou krajinu, popřípadě nějaký středomořský ostrov. Třeba nám poradí i návštěvníci,“ těší se ředitelka.

Radost jí udělalo i několik objevů. Unikátní prostor s 500 let starými archeologickými vrstvami nalezli pracovníci mezi kapitulní síní a palácovou hradní zdí. V bývalém děkanství také narazili na desky s malovaným plátnem, které jsou nejspíše pozůstatky středověkého oltáře.

Nyní restaurátoři pracují na jeho obnovení, aby ho správci muzea mohli rovněž umístit do expozic. Vzácné jsou i trámy s gotickými vzory, které odhalilo vytrhání prkenné podlahy.

U kapitulní síně v ambitu pracuje restaurátor Josef Novotný. Obnovuje nástěnné malby. „Jsou to scény ze života Krista. V minulosti už byly několikrát restaurovány. Tmelili jsme je a čistili, celý prostor byl zaprášený. Teď plochu retušujeme,“ vysvětluje Novotný.

Muzeum středního Pootaví plánuje po tříletých opravách několik stálých výstav. Budou prezentovat Strakonicím blízká témata. Kromě zmíněných dud se návštěvníci dozvědí o výrobě textilu, motocyklů, zbraní a další průmyslové výrobě značky ČZ. Místo věnují i loutkové tradici.

„V prostorách bývalé komendy maltézského řádu vznikne zcela nová a v České republice jediná expozice věnovaná historii a současnosti maltézského řádu ve spojení s historií města,“ dodává Ivana Říhová.

Díky vyklizení dosavadních skladů získá hrad místo pro přednášky a výuku. Nové prostory dostane i knihovna s badatelnou.

Autor: