V Jindřichově Hradci odvolali radu. Starosta Mrvka skončil po deseti letech

  18:24
Zastupitelé Jindřichova Hradce na svém jednání odvolali starostu Stanislava Mrvku (Změna 2020) společně s celou radou, která doposud měla devět členů. Novým starostou pak byl zvolen Jan Mlčák (Patrioti JH).

Zastupitelstvo města Jindřichův Hradec odvolalo radu města. Skončil tak i starosta Stanislav Mrvka (vpravo) a uvolněný radní Bohumil Komínek. | foto: Petr Lundák, MF DNES

K odvolání rady se zastupitelé dostali dvě hodiny po začátku středeční schůze. Ještě před tím vystoupil zastupitel Jakub Rytíř (ANO).

„Rozkol v ČSSD se začal projevovat i zde a velmi důležité mi přišlo, že s námi zastupitelský klub ČSSD nekomunikuje. Vše vyvrcholilo při sestavování letošního rozpočtu, kdy nebyl brán na náš názor zřetel. Myslíme si, že Jan Mlčák je zkušený manažer, který funkci starosty zvládne,“ vysvětlil Rytíř.

Sám Mrvka přiznal, že komunikace skutečně vázla, zároveň ale připomněl, že problém vznikl v současné ČSSD.

„Zastupitele oslovili někteří členové sociální demokracie s cíleně zkreslenými údaji, které vše posouvají do jiného světla. Rozumím, že je potřeba se se zločinci odcházejícími z ČSSD nějak vypořádat a nic jiného jsem neočekával,“ prohlásil Mrvka.

Zastupitelé pak radu odvolali 16 hlasy, šest bylo proti a pět se zdrželo.

Novým starostou byl zvolen Jan Mlčák (Patrioti JH).

Dosavadní starosta Stanislav Mrvka stál v čele Jindřichova Hradce téměř deset let, kdy kandidoval jako nestraník na pozici jedničky kandidátky ČSSD. K sociálním demokratům se následně také přidal.

O dva roky později uspěl i v krajských volbách a na čtyři roky rovnou usedl v radě Jihočeského kraje, kde v zastupitelstvu působí dodnes. Křeslo starosty Jindřichova Hradce pak obhájil i v roce 2014 a 2018.

V posledních komunálních volbách v roce 2018 se do zastupitelstva města dostalo celkem osm kandidátů za ČSSD. Mrvka a Bohumil Komínek pak vystupovali pod hlavičkou Změna 2020 a dalších šest s hnutím sympatizuje.

Kvůli rozkolu v původní jindřichohradecké buňce sociálních demokratů tak vznikalo mezi členy obou politických subjektů pnutí.