Odpor proti bourání budějovické sportovní haly sílí, ve hře je i referendum

  11:00
Vedení Českých Budějovic schválilo vyhlášení soutěže na vybudování Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami. Proti projektu vznikla petice a odpůrci chtějí stavbu opět zabrzdit.

Dokud bagr poprvé nehrábne lžící a nezačne bourat, nic není rozhodnuté. Také s tímto heslem vstupují odpůrci demolice všesportovní haly v Českých Budějovicích do dalšího kola boje.

Vedení města před nedávnem vrátilo do hry projekt výstavby Multifunkčního centra Dlouhá louka se dvěma halami, které má současný areál nahradit. Vše za odhadem 700 milionů korun.

Radnice chystá jednání se zástupci klubů, kteří prostory využívají, a připravila už také výběrové řízení na zhotovitele. O vypsání tendru rozhodli v pondělí. Práce mají začít do konce jara.

Fotogalerie

Odpůrci kontrují. Před několika dny spustili webové stránky, kde se mohou v petici připojit další obyvatelé, kteří bourání odmítají. Za webem Zachraň halu stojí Pirátská strana, ale i další současní či bývalí politici.

„Začínáme touto internetovou kampaní s cílem mobilizovat občany. Chceme vědět, kolik se jich zapojí, jaké budou jejich reakce, abychom s nimi mohli lépe komunikovat,“ vysvětlil opoziční zastupitel Lukáš Mareš (Piráti). Do úterního rána se k petici připojilo přes šest set lidí.

Kampaň je podle Mareše pouze prvním krokem a následovat má referendum. „Možností je více. Nejdříve se pokusíme k jeho vyhlášení přesvědčit zastupitele na únorovém jednání. Pokud podporu nenalezneme, následovala by podpisová akce,“ naznačil Mareš.

Nasbírat by pak s kolegy chtěl osm tisíc podpisů, platných jich musí být sedm a půl tisíce. Obyvatelé by pak šli hlasovat pravděpodobně ve stejném termínu, kdy jsou naplánované volby do Evropského parlamentu, ty se uskuteční 23. až 26. května 2019. Vzhledem k tomu, že sportovci mají mít pronájmy v hale do začátku května, vedení města tak pracuje s harmonogramem, při kterém už by se v době voleb mělo bourat.

Na Multifunkčním centru Dlouhá louka už se původně mělo pracovat. Jedno výběrové řízení bylo a soutěž loni vyhrála společnost Metrostav s nejnižší nabídkovou cenou. Jenže místo původně odhadovaných 312 milionů bez DPH to bylo téměř půl miliardy korun, a to ještě například bez sedaček a dalšího vybavení. A kvůli ceně pak tehdejší vedení akci stoplo.

Pikantní a zároveň i trochu ostudné je, že na webových stránkách města byly ještě minimálně minulý pátek stále zastaralé informace o projektu, které už neplatí. Právě ohledně cenových odhadů a harmonogramu.

Podobný projekt už dříve krachnul

Už dříve krachnul ještě jeden podobný záměr, kdy mělo na místě vyrůst Centrum halových sportů. Tehdy ztroskotal na problémech s architektonickou soutěží. Zajímavostí je, že autory obou projektů, které se měly, nebo mají stavět, je Atelier 8000. První vzešel jako vítězný návrh ze soutěže, druhý město dostalo jako dar, když projekt obdrželo od volejbalového klubu Jihostroj.

Vedení města také loni slíbilo, že bude jednat se všemi zástupci klubů, které současnou halu využívají. Na oficiální jednání se prozatím nedostalo. Nakonec nebude hromadné se všemi najednou, ale uskuteční se jich více.

„Už jsem samozřejmě hovořil třeba se zástupci hokeje, fotbalu, volejbalu, florbalu i gymnastiky. Abych s nimi ale mohl jednat naplno, potřebuji mít k dispozici veškeré informace,“ reagoval náměstek primátora Ivo Moravec (Občané pro Budějovice)

Zarazila ho například skutečnost, že se zdrželo vyhlášení vypsání zakázky na stavbu atletického koridoru při ZŠ O. Nedbala ve Čtyřech Dvorech, což zastupitelé posvětili vloni. V dokumentaci se měly objevit nesrovnalosti ve výměrech ploch.

„Je to velmi důležité, protože koridor není součástí multifunkčního centra a atleti budou od podzimu někde potřebovat trénovat,“ navázal Moravec. Pokud by se tento projekt zdržel, nebudou moci včas zahájit sezonu v krytých prostorách.

A právě tento postup kritizuje opozice. Vadí jí, že vedení radnice opakovaně včas důkladně nepředjednalo projekt s lidmi, kteří halu využívají, a znovu nejsou stoprocentně vyřešené náhradní prostory pro kluby.

„Je smutné, že se pokračuje ve stejném gardu. Chápu, že mě budete ujišťovat, jak třeba koridor na podzim bude. Ale aby se v září nestalo, že na sebe budeme koukat, že atleti nemají kam vyrazit. O hale jste nás také ujišťovali, že se bude bourat, a nic se neděje,“ varoval v prosinci na jednání zastupitelů vedení města opoziční zastupitel Martin Kuba (ODS).

Náměstek primátora František Konečný (ANO) reagoval, že projekt koridoru je připravený tak, aby stavba byla, ale garantovat to nemůže. Nelze totiž předjímat výsledek výběrového řízení.

„Chápu, že si opozice na projektu vždy něco najde. My se zase snažíme plnit náš koaliční program,“ reagoval Konečný, který dlouhodobě podporuje stavbu multifunkčního centra. Současná hala je podle něj v mnoha ohledech zastaralá a nevyhovuje dnešním nárokům. Na radnici nyní vládnou hnutí ANO, Občané pro Budějovice, Čisté Budějovice a STAN a Společně pro Budějovice (TOP 09 a lidovci).

Odpůrci bourání naopak navrhují, ať se hala staví jinde, protože současná „sportovka“ je podle nich teprve v polovině své životnosti.

Autor: