Spor o studně vyhráli jejich majitelé, ale zdroje vody už jsou zasypané

  13:10
Až tragikomicky vyznívá příběh kolem zasypaných studní v obci Sudoměřice u Tábora. Jejich majitelé sice vyhráli soudy s úředníky, předmět sporu bohužel neexistuje. Zdroje pitné vody musely ustoupit modernizaci IV. železničního koridoru mezi Prahou a Českými Budějovicemi, která měla přednost jako stavba ve veřejném zájmu.

Nové studny stojí vedle trati z Českých Budějovic na Prahu. Ty původní musely ustoupit železničnímu koridoru. | foto: David Peltán, MAFRA

Problém se týká celé obce, jež je závislá právě na zdroji ze studní. Podstatou sporu je to, že úřady rozhodující ve stavebním řízení opomněly jednat s vlastníky studní. Ty zásobovaly bytovku, soukromou firmu, vepřín a obecní úřad.

Na svou obranu proto založili tito vlastníci spolek Líští. Jejich odvolávání od roku 2018 bylo marné, a tak kauzu svěřili soudům. Jejich práva potvrdil nakonec Nejvyšší správní soud a naposledy v loňském listopadu i českobudějovický krajský soud.

„Chápeme, že šlo o důležitou dopravní stavbu, ale je smutné, jak někteří mocní v tomto státě nakládají s drobnými majiteli,“ komentoval loni za vlastníky studní Jan Papež.

Za zasypané studně dostala sice obec od investora stavby Správy železnic (SŽ) náhradu v podobě jiných, ale vady ve stavebním řízení pokračovaly dál. Například v tom, že na nové zdroje vody chyběla povolení.

Konečné rozhodnutí soudu a nakonec i krajského úřadu tak nakonec zní: „Příslušný stavební úřad musí stavební řízení kolem zasypaných studní a vybudování jejich náhrady opakovat.“

Účastníci při něm tentokrát dostanou slovo i včetně vlastníků čtyř bývalých studní. Podle starosty obce Františka Mikulandy je i tak celá kauza zapeklitá. Náhradní zdroje vody jsou teď obecním majetkem. Čerpání z nich je dražší, protože k tomu potřebují elektrické čerpadlo. Z původních tekla voda samospádem. Další spor zřejmě nastane kolem otázky, kdo bude drahou vodu platit.

Právě pitná voda je jeden z nejožehavějších problémů tohoto regionu. Sudoměřice u Tábora jsou závislé na vodě ze soukromých studní, některé z nich vysychají. Obec se proto zapojila do projektu napojení na jihočeskou vodárenskou soustavu, která je připojená na nádrž Římov.

„Spolupracujeme v tom s dalšími okolními obcemi a chceme přivést vodu z Čekanic u Tábora. Tím bude projekt levnější. Předpokládáme, že můžeme získat i státní dotace. Vyřešení tohoto problému je pro nás úkol číslo jedna,“ poznamenal starosta Mikulanda.